Na tvorbě dramaturgie se podíleli zlínský básník Pavel Petr, Nadace Tomáše Bati, Nadace J. A. Bati, Moravský zemský archiv, Krajská galerie ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Památník Tomáše Bati, Muzeum Karla Zemana a Český rozhlas. Básně namluvil zlínský herec Marek Příkazký.

Dramaturgie poeziomatu se snaží vystihnout to, co Zlín z hlediska literatury, filmu, průmyslu či sportu nabízí. „Přizvali jsme zlínské kulturní organizace, abychom audio stopy vybrali společně,“ sdělila Martina Hladíková, náměstkyně primátora města Zlína.

Předbaťovský Zlín ožívá v poeziomatu ve vzpomínkách Jožky Bati, dále zaznívá dobový projev Tomáše Bati a jeho úvahy o rozvoji Zlína, básně a aforismy J. A. Bati, skladba s hlasem Huga Vavrečky nebo reklama na boty Baťa.

Druhá část sestává z tvorby básníků a spisovatelů, jako je Pavel Petr, Karel Zlín, Antonín Bajaja, Tom Stoppard, Jaroslav Kovanda a Petr Nikl. Lze si poslechnout píseň od Ivy Bittové na text mladého, tragicky zesnulého zlínského básníka z 60. let Libora Kadlece Filípka a píseň od Karla Plíhala na Kainarův text Chodím po Zlíně, voním po víně.

Třetí okruh je pak zaměřen na Zlín jako město osobností a centrum Valašska. Promlouvají v něm cestovatelé Hanzelka a Zikmund o tom, proč se stali Zlíňany, manželé Zátopkovi vypráví o tom, jak se ve Zlíně seznámili a režisér Karel Zeman hovoří o filmovém řemesle. K poslechu se nabízí výběr z Kytice od Františka Bartoše nebo pohádka pro děti ve valašském nářečí

Autorem projektu Poeziomat je Ondřej Kobza – český tvůrce městských projektů pro veřejnost. K jeho nejznámějším patří piána na ulici, šachy na ulici, kavárna na střeše Lucerny v Praze a další.