Vysoké teploty trápí alergiky na Zlínsku více než jindy. Nemocných v posledních letech přibývá i mezi úplně malými dětmi

„Za poslední roky eviduji rapidní nárůst alergií a lehkou formu astmatu u dětí, dokonce už i u kojenců," upozornila dětská lékařka Renata Tesaříková ze Zlína.

Vedra v těchto dnech totiž alergikům vůbec neprospívají. Oproti jarním měsícům, kdy převládala pylová sezona dřevin, která není tak agresivní, létu panuje pylová sezona trav.

„Zlínský kraj má mnohem vyšší teploty než ostatní místa a kraje v Česku. Proto u nás momentálně panuje období vrcholu pylové sezony vůbec," uvedla specialistka zabývající se alergiemi Marie Dolečková.

Ve městech je lépe

Ve větších městech, jako je Zlín, Hulín či Kroměříž, je počet alergenů snížen, protože jsou zelené plochy zastavěny domy a chodníky. Problém ale nastává na vesnicích.

„Zejména na Valašsku probíhají žně. Posečení trávy rozvíří pyl a ten se snadno a rychle dostane k lidem v blízkém okolí," uvedla alergoložka Dolečková.

Odborníci se shodují, že vedle prášků se dá alergii předcházet i jinými způsoby.

„Důležité je omezit vycházky za slunečných a větrných dnů. Nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno, naopak maximum pylů bývá v ovzduší kolem poledne," informoval odborný specialista alergologie v Hulíně Ladislav Pospíšil.

Účinné je očkování

Lékárny na Zlínsku vrchol pylové sezony pocítily taktéž. Například zlínská lékárna v centru města nabízí vedle léků i jinou variantu léčby.

„Pokud lidé včas podchytí příznaky alergie, lze jí zabránit homeopatiky, která jsou oproti běžným lékům méně agresivní, ale zato stejně účinná," uvedla lékarnice Dana Novosadová.

Alergie je bohužel dědičná. Jako prevenci odborníci doporučují dodržovat správnou životosprávu. Obtíží se však dá zbavit vhodným očkováním zvaným desenzibilizace.

„Výsledkem očkování by mělo být snížení přecitlivělosti organismu. Formou injekcí či kapek se pacientovi podává upravený alergen, jehož množství se postupně zvyšuje. Cílem léčby je vyvolat stav tolerance organismu nemocného vůči alergenu. Jde o dlouhodobou léčbu, jejíž účinnost je za ideálních podmínek kolem 80 procent," přiblížila dětská lékařka Tesaříková.

Tuto metodu očkování však neprovádí každé zdravotnické zařízení. Jedním z mála míst, kde se dá proti alergii očkovat, je Zlínská poliklinika.

Sezonní pylová alergie je nejrozšířenější alergické onemocnění, kterého v posledních letech výrazně přibývá. Může vzniknout kdykoliv v průběhu života, nejčastěji se však vyskytuje mezi 15. a 25. rokem.

Letní pylové desatero

1. Omezte vycházky za slunečných a větrných dnů (nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno, naopak maximum pylů bývá v ovzduší kolem poledne)

2. Pro vycházky využijte déšť či dobu těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimální množství pylu

3. Vyhýbejte se okrajům lesa, které fungují jako filtr, kde se koncentruje pyl (naopak v lese bývá pylu velmi málo)

4. Pobývejte u vodních ploch (raději s písečnými nebo kamenitými okraji, nikoli se zatravněnými břehy)

5. Doma i na pracovišti používejte čističky vzduchu

6. V místnosti v sezoně co nejméně větrejte nebo okna opatřete speciální protipylovou sítí

7. Při jízdě autem nevětrejte oknem, ale raději si poříďte vzduchový filtr

8. Neposílejte alergické děti na brigády na poli či v sadu

9. Sledujte, kdy a kde se objevují potíže (důležité pro stanovení a upřesnění diagnózy i pro vedení léčby)

10. Pravidelně sledujte informace o průběhu pylové sezony a podle toho vycestujte do klimaticky výhodnějšího prostředí (doporučuje se pobyt na horách či u moře)

JAKUB SCHMID