Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

R55: Miliardy kvalitu nezaručí

Zlínský kraj /FOTOGALERIE/ – Nově otevřené úseky R55 a D1 ve Zlínském kraji si zatím tolik slibovanou slávu rozhodně nevysloužily. V minulých týdnech se řešily závažné nedostatky u svodidel, která na řadě míst postrádala objednané bezpečnostní certifikáty. Problémů se však objevuje mnohem více. R55 se tak včera znovu ocitla pod drobnohledem.

25.1.2011 3
SDÍLEJ:

R55. Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Daniel Potocký

Rychlostní komunikace stála přes 3 miliardy korun. Testování však odhaluje řadu vad

Na základě oznámení čtenáře Martina Konečného Deník přímo v terénu prověřil některé problematické části stavby.„Sice nejsem stavební odborník, ale vzhledem k tomu, že se dálnice propadá a vlní krátce po svém dokončení, není něco v pořádku,“ upozornil v emailu Konečný.Ani laik totiž nemůže přehlédnout zvlněný povrch po celé délce silnice. Nejkritičtější je to v okolí Hulína nebo pod nadjezdem Záhlinice – Chrášťany. Do očí bijí také nefunkční infopanely. „Ty vydržely v provozu necelý měsíc,“ doplnil Konečný s tím, že problémů je více.

Editor Deníku Daniel Potocký si vyzkoušel například nebezpečí nadjezdu nad R55 (Přeložka silnice Tlumačov – Kurovice). Ten je projektován příliš nízko pod vedením vysokého napětí. „V těch se skutečně indukuje napětí a při do tyku dostanete ránu,“ potvrdil slova čtenáře.Sem tam u rychlostní silnice dělníci pozapomněli také na některou lampu v řadě. Výjimkou nejsou ani špatně zhutněné krajnice, které se vyvracejí vlastní váhou, či zmatečné vodorovné dopravní značení. Alespoň to už silničáři napravili.

Ředitel společnosti PavEx Consulting, která pravidelně vypracovává zprávy o kvalitě silnic nejen ve Zlínském kraji, Luděk Mališ poznamenal, že posouzení problémů na základě pouhé fotodokumentace je většinou diskutabilní a mělo by být doplněno o prohlídku přímo na místě.„Z fotodokumentace je evidentní propad vozovky, způsobený zřejmě při realizaci spodní stavby silnice. Chyba může být v podloží, podkladních vrstvách či nedostatečně ošetřeném přechodu mezi dvěma typy povrchového odvodnění,“ zmínil možné příčiny. Propad krajnice je podle něj důsledkem stejného problému.

„Problém s vedením vysokého napětí na nadjezdu je chybou projektové dokumentace. Otázkou však zůstává, zda se nejedná pouze o provizorní řešení, které vyřeší další stavba,“ podotkl Mališ.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zareagovalo podobně jako ve věci necertifikovaných svodidel. „Na obou nových úsecích probíhá přejímání stavby a její testování v rámci zkušebního provozu. Veškeré zjištěné nedostatky jsou řešeny s dodavatelem stavby v rámci reklamačního řízení,“ sdělila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.Zároveň poděkovala čtenářům za postřehy i fotodokumentaci, která byla ihned předána auditorům a ŘSD Závodu Brno k prověření.

Generálním dodavatelem R55 byla společnost Eurovia. „Stavba je na žádost investora v předčasném užívání, není tedy plně dokončena. Nalezené závady se nacházejí na úseku, který v rámci sdružení prováděla společnost Strabag. Chybějící sloup osvětlení je ve výrobě a bude osazen do konce února 2011. No a funkčnost informačního systému má plně v kompetenci investor,“ vysvětlila mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková.

Autor: Stanislav Janalík

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení