Vítr se nejvíc podepsal ve Valašské Bystřici, Velké Lhotě, Stříteži nad Bečvou, Vidči, Karolince a Novém Hrozenkově.

Starostka Karolinky Marie Chovanečková řešila výpadek na vysokém napětí v šest hodin ráno.

„Hodinu na to už měla elektřinu polovina vesnice, do desáté dopoledne šla i druhá půlka,“ popsala.

Ve městě kontrolovali a hlídali kotelny, vodu a čerpadla.

„Naštěstí to naskočilo. Nevím o žádných zásadních škodách, nikdo nic nehlásil,“ dodala starostka Karolinky.

Ve Vidči museli kvůli výpadkům energie sáhnout ke změně jídelního lístku ve zdejší škole. Školní kuchyně omezila dodávky obědů pro externí strávníky.

„Žáci hlady nezůstanou. Kuchařky pro ně uvařily jednodušší jídlo. Ale mimoškolní strávníci si budou muset dnes poradit sami,“ informoval v pondělí starosta Vidče Pavel Drda.

Krátce před polednem ještě neměli ve vesnici trvalý a bezproblémový přísun energie.

„Elektřina u nás nešla od půl druhé v noci do půl deváté ráno. V té chvíli ji nahodili a ještě teď stále občas vypadává,“ popsal starosta Drda.

Starosta Valašské Bystřice Emil Korduliak hlásil, že elektřina ve vsi přestala jít v noci a ještě o půl jedenácté dopoledne byli bez proudu.

Kalamitní stav

Podle tiskového mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola se začaly problémy s dodávkami elektřiny hromadit v neděli večer. ČEZ Distribuce vyhlásila kalamitní stav na celém svém zásobovacím území.

Poruchy byly ve všech regionech Vsetínska.

„V sedm hodin ráno jsme tu evidovali na čtyři tisíce odběrných míst bez elektřiny a řešili jsme osm poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ popsal v pondělí mluvčí. Necelé čtyři hodiny na to už byla situace příznivější.

„Bez proudu zůstává aktuálně tisíc pět set odběrných míst. Poruchy, které způsobily popadané stromy nebo větve, nám zbývá dořešit na třech místech. Během odpoledne bychom měli obnovit na Vsetínsku veškeré dodávky energie,“ slíbil krátce před jedenáctou dopoledne Vladislav Sobol.

Hodinu po poledni už byla situace v porovnání s ránem daleko optimističtější. Počet odběrných míst bez proudu klesl na pět set, energetici stále řešili poruchy na vedení vysokého i nízkého napětí. Po páté hodině už byla míst bez proudu „jen“ necelá stovka.

Popadané stromy, létající plechy

Co se výjezdů hasičů týče, na rozdíl od jiných krajů v republice byl ve Zlínském relativní klid. Záchranáři mířili ke třiceti hlášeným případům.

„Nejvíce zasáhl vítr Vsetínsko, kde profesionální i dobrovolní hasiči odklízeli následky větru dvanáctkrát. Kromě popadaných stromů zajišťovali visící plech ze střechy ve Valašském Meziříčí a také odtrhávající se střechu ze základní školy v Kelči.“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Do Kelče přijeli kromě místní jednotky na pomoc i profesionálové z Valašského Meziříčí. „Lezecká skupina s pomocí výškové techniky zajistila plechovou střechu na více místech, aby se neuvolnila a nespadla na zem,“ uzavřela Javoříková.