Projde-li úspěšně hlasováním zastupitelstva, kde mají radní většinu, bude mít klub k dispozici o dalších 5 milionů více z kasy města.

„Jedné věci nerozumím: neustále nás kritizovali za to, kolik peněz jde do hokeje, slibovali, že dají méně, a nakonec chtějí dát ještě více,“ zaráží opozičního zastupitele Martina Janečku (ČSSD).

Zároveň poznamenal, že 22 milionů korun byl v minulosti strop, přes který by si nedovolil jít ani on sám. „Skutečný manažer musí být schopen případný nedostatek vykompenzovat anebo snížit výdaje. S takto navýšenou částkou bych si nikdy nedovolil přijít na zasedání zastupitelstva,“ do­dal.

Radní se však brání. „Město přes tento strop rozhodně nejde. Pět milionů korun je určeno na zalepení dluhu z éry Martina Janečky,“ reagoval druhý náměstek primátora Aleš Dufek (TOP 09-S).

Klub byl prý několik let ve ztrátě

Mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák navíc podotkl, že klub hospodařil se ztrátou již několik let. „V sezoně 2007/2008 to bylo přes 3 miliony korun, v sezoně 2008/2009 přes 5 milionů, v sezoně 2009/2010 pak 4,3 milionu korun,“ doplnil. V poslední sezoně pak klub podle něj zaznamenal ztrátu takřka 6,5 milionů korun.

Klub podle náměstka Dufka nyní nastolil celou řadu úsporných opatření. „Ve srovnání s předchozím rozpočtem snížil své náklady na provoz o téměř 10 milionů korun, přičemž na základních mzdách hráčů byly ušetřeny téměř 4 miliony korun,“ naznačil.

Tato tvrzení však Martina Janečku rozohnila. „Říkají nepravdy. Ztráty z minulých let byly vždy vyrovnány vkladem majetku občanského sdružení HC PSG Zlín. Nikdy jsme je neřešili další dotací z města. Vždy došlo k navýšení základního kapitálu společnosti,“ tvrdí. Pětimilionová dotace prý podle něj navíc nepůjde na zalepení dluhu, ale na provozní příspěvky na novou sezonu.

Ještě než odstupoval k 29. říjnu 2010 z prezidia společnosti PSG Zlín s.r.o., nechal si Janečka spolu s Miroslavem Hladíkem (ODS) vyhotovit dokumenty o jejím hospodaření k 30. září 2010. „K tomuto dni byl účetní zisk zhruba 2,7 milionu korun. Po mém odchodu tedy vedení za šest měsíců přišlo o nějakých 9 milionů korun,“ nechápe Janečka.

Hlavní příčinou byla podle něj bezhlavá výměna managementu, nákupy hráčů a spousta neřešených provozních kroků. „Neměli usnout na vavřínech a v lednu a únoru měli shánět pořádné sponzory,“ míní Janečka.

Ať osloví PSG…

Na vině je však podle Miroslava Hladíka celé prezidium, nikoli pouze noví radní. „Nováčci samozřejmě nevěděli, co to obnáší, ale vedení hokeje tyto problémy řešilo každý rok, takže je mělo upozornit,“ poznamenal Hladík.

Na ztrátách by se podle Martina Janečky měla podílet také firma PSG. „Pokud to myslí radní vážně, tak ať osloví PSG a dotáží se, jakým způsobem se generální sponzor na ztrátách bude podílet,“ navrhuje.

Pět milionů korun, které mají přitéct do hokeje, by přitom mohlo posloužit jinde. Opozičnímu zastupiteli Marianu Lehockému (ČSSD) vadí zejména jedna skutečnost. „V programovém prohlášení radní slibovali, že zachovají finanční úroveň dotací na sociální služby a primární podporu rodin v letech 2011 a 2012. Považuji za naprostou nehoráznost, pokud nemáme pokryty roky 2013 a 2014, dávat další finanční prostředky do hokeje,“ prohlásil.

Zároveň se opřel také do náměstka primátora Miroslava Kašného (KDU-ČSL). „Domnívám se, že selhal a rezignoval na samotné základy svého poslání. Jestliže na ustavujícím zastupitelstvu sdělil, že kdo chce, si na radnici práci vždy najde, si myslím, že by měl situaci přehodnotit a věnovat se něčemu, na co stačí,“ okomentoval Marian Lehocký.

Náměstek primátora Miroslav Kašný reagoval umírněně. „Život města je rozmanitý a peněz je a bude potřeba na rozličných místech. Nic však není definitivní a jedná se pouze o návrh. Je na nás, abychom to celé probrali na zasedání zastupitelstva,“ uzavřel Kašný.

Souhlasíte, aby město dalo více peněz na hokej? Hlasujte v anketě ZDE.