Chtěli, aby tamní obyvatelé, kteří jsou rozhodnuti v květnu uspořádat referendum o osamostatnění od krajského města, měli více informací o územním plánu, dopravě a rozpočtu. Podle předložených výpočtů magistrátních ekonomů by měly po osamostatnění méně peněz na investice, než doposud vynakládala zlínská radnice. S tím ale Želechovičtí nesouhlasí.

Petici za vypsání referenda o osamostatnění dali občané Želechovic na magistrát koncem ledna. Koncem března ji bude projednávat zlínské zastupitelstvo, které podle zlínské primátorky Ireny Ondrové žádost o pořádání referenda schválí. „Nemá důvod referendum neschválit. Mělo by se konat 17. května,“ sdělila Ondrová.

Pondělní setkání s obyvateli Želechovic vnímala primátorka jako korektní. „Obě strany se k sobě chovaly s nejvyšší úctou,“ sdělila. Očekávala prý debatu o stupeň rušnější. „Lidé měli dobře připravené otázky, co se týče ekonomiky,“ zhodnotila.

Želechovičtí si ale nemyslí, že po osamostatnění by na tom byli finančně hůř. Podle nich nebyly do rozpočtu předloženého magistrátem dosazené všechny parametry. Chyběla například daň z nemovitostí, která se prý nedá pro jednotlivou část města přesně spočítat. „Dá se ale udělat poměrně kvalifikovaný odhad podle čísel popisných a provozoven,“ míní organizátor petice za referendum z Želechovic Michal Špendlík.

Kompletní články najdete v tištěném vydání Zlínského deníku.