Některá města ve Zlínském kraji loterijní terminály nezpoplatnila, jiná neváhala

Novelu připravují ve Valašském Meziříčí. Pružně na tuto možnost zareagovali zastupitelé Otrokovic, Zlína a Vsetína, kde novela platí od srpna, respektive července. Vyplynulo to z vyjádření zástupců radnic.

Z jednoho automatu dvacet tisíc korun

Zpoplatnit provoz videoloterijních terminálů a herních zařízení, která podléhají povolení ministerstva financí, umožňuje sídlům od poloviny června novela zákona o místních poplatcích. Nejvyšší možný roční poplatek za jedno takové zařízení je dvacet tisíc korun. Radnice v regionu, kde už vyhlášku schválili, s touto maximální sazbou počítají.

Počet videoloterních terminálů ve městech většinou přibývá. Samosprávy tak očekávaly, že prezident podepíše novelu zákona, která jim umožní účastnit se řízení o jejich povolení. Václav Klaus ji však vetoval. Své rozhodnutí odůvodnil mimo jiné tím, že zužovala okruh příjemců peněz na veřejně prospěšné účely a měla spíše sloužit jako předvolební argument. Obával se i toho, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážím kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných ztrát ze státního rozpočtu.

Zpoplatnění tak sídlům přinese i nemalé částky do rozpočtů. Například ve Vsetíně jich je podle mluvčí radnice Evy Stejskalové asi sto. Ročně tak město získá přibližně dva miliony korun. Stejně tomu je i v Otrokovicích. „Na území města Zlína existuje povolení na 1188 kusů těchto zařízení celkem pro sedmnáct firem,“ řekla primátorka Irena Ondrová. Ročně tak město může získat přes 23,7 milionu korun.

Hradiště ani Kroměříž poplatky nevybírají

V Kroměříži a v Uherském Hradišti zatím nikdo s podobným návrhem nepřišel. Radnice se shodly na tom, že žádné zásadní problémy s herními automaty a videoloterijními terminály nemají a v posledních letech se ani nijak zásadně nerozšířily.

Řada měst už v minulosti schválila vyhlášku regulující provoz výherních hracích automatů většinou v okolí mateřských a základních škol. Nicméně provozovatelé je často začali nahrazovat právě videoloterními terminály, které povoluje ministerstvo financí.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.