Stačí jen kliknout na zelený banner Stromy pod kontrolou na oficiálních webových stránkách města.

Po zadání klíčového slova Zlín se objeví fotografická mapa s červenými kolečky, které po rozkliknutí nabídnou údaje o konkrétním stromu či jejich seskupení. „Zájemci na stránce objeví fotografie stromu a krátký komentář k jeho osudu. Dozvědí se, zdali se plánuje ošetření stromu nebo například jeho vykácení a nahrazení novými dřevinami,“ přiblížil náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld (M.O.R.).

Databáze o zlínských stromech se neustále doplňuje a rozšiřuje. Cílem města je, aby v ní bylo v konečné fázi možné najít informace ke každému ze zhruba sta tisíc stromů, které na území Zlína rostou.

„Každý rok rozšíříme databázi o dva až tři tisíce stromů,“ přislíbil Landsfeld. „Než zmapujeme všechny stromy, tak to bude ještě několik let trvat. Rozhodně je to ale náš cíl,“ doplňuje náměstkova slova Ivo Divoký z odboru městské zeleně magistrátu.

Projekt nazvaný Stromy pod kontrolou, jehož hlavním výstupem je právě internetová databáze, je celorepublikový. V současnosti nabízí detailní informace o více než 420 tisících stromech. Provozovatelem portálu je firma Safe Trees, která pro město vypracovává audity hodnotící zdravotní stav a provozní bezpečnost stromů ve vybraných lokalitách města.

Obyvatelé se na stromy ptají často

Informace o stromech jsou na portále u většiny z nich kompletní. U každého zmapovaného stromu se zájemce dozví údaje o druhu, věku, výšce nebo vývojovém stadiu, ve kterém se dřevina nachází.

„Důležitou informací je také perspektiva, jakou před sebou strom má, doporučená technologie ošetření či kácení nebo třeba datum poslední kontroly,“ sdělila Věra Jašková, která za odbor městské zeleně portál aktualizuje. Město si od zapojení do projektu slibuje zejména větší informovanost obyvatel.

„Celá řada z nich se na nás obrací a ptá se na osudy jednotlivých stromů, seskupení a alejí. Naším zájmem je, aby jim tyto informace byly kdykoliv dostupné na webových stránkách města,“ poukazuje náměstek Landsfeld.

Podle něj přitom zajímavý projekt městskou kasu prakticky nic nestojí. „Portál neprovozujeme, pouze na něj pravidelně vkládáme konkrétní data o dřevinách. Stojí nás to tedy pouze úsilí při focení a komentování jednotlivých stromů,“ uzavřel Bedřich Landsfeld.