Čtyři, někdy i pět dodávek mají lidé postavených na jednotlivých parkovištích na sídlišti Jižní svahy ve Zlíně. Některé mají délku více než pět metrů a zasahují nejen do komunikací, ale i přilehlých chodníků.

„Když večer přijedu z práce, tak kvůli nim nemám kam zaparkovat své osobní vozidlo. Dodávky by měly parkovat na stanovištích jejich firem a ne zabírat místa určená pro auta obyvatel přilehlých domů,“ zlobí například Milana Vaculíka ze Zlína. A není sám.

Úměrně zvyšujícímu se počtu dodávek zaparkovaných na auty přeplněném sídlišti začaly přibývat také stížnosti.

Vedení města Zlína tak došla trpělivost. Nově proto připravuje zákaz stání vozidel delších než pět metrů. Jako první právě na Jižních Svazích.

„V části Jižních Svahů se zavádí zákaz stání vozidel s délkou nad 5 metrů. A sice uvnitř stávajících zón s dopravním omezením v sídlištní lokalitě Na Honech a Podlesí. Majitelé dodávek budou mít možnost vozidla zaparkovat na dočasném parkovišti. Přitom nebudou přesahovat vymezený prostor,“ vysvětlil za zlínskou radnici mluvčí Tomáš Melzer.

„Bohužel obyvatelé sídliště se s parkujícími dodávkami na veřejných parkovacích místech setkávají čím dál častěji, což město vedlo k přípravě nového nařízení,“ uvedl radní odpovědný za oblast dopravy Michal Čížek.

V PROSTORU PO TORZU VZNIKNE PARKOVIŠTĚ

Vozidla využívaná převážně k výdělečné činnosti by podle něj měla být parkována v areálech firmy.

„Přicházíme však s určitým kompromisem. Chceme navýšit parkovací kapacity na Jižních Svazích pro osobní automobily a zároveň dát lidem možnost zaparkovat tato dodávková vozidla v docházkové vzdálenosti,“ vysvětlil krok radnice Michal Čížek.

Oním pomyslným krokem je plánované vybudování dočasného parkoviště pro dodávky. To se bude nacházet v prostoru, který vznikl po zbourání betonového torza, v těsném sousedství centrálního parku na Jižních Svazích.

„Je to tak, že řidiči mají své dodávky u domu, aby mohli brzy ráno vyrazit a rozvážet. Chápu, že pak lidé mají někdy problém zaparkovat svá osobní auta. V tom případě by bylo dobré, aby na Svazích bylo parkoviště pro dodávky. Plocha po torzu k tomu přímo vybízí,“ reagoval na novinku majitel autodopravy Jan Suchoň, který na Honech bydlí.

ZAČÁTEK STAVBY? MOŽNÁ LETOS

Podle informací ze zlínské radnice Rada města Zlína již začátkem února odsouhlasila přípravu projektu. Stavba by mohla začít již v tomto roce, pokud budou přiděleny finanční prostředky.

Plánované dočasné parkoviště má sloužit především dodávkám, ale i osobním vozům.

„Celkem by tak mohlo vzniknout až 75 míst, čímž chce město navýšit kapacitu parkovacích stání pro největší zlínské sídliště. Povrch bude vyhotoven z živičného recyklátu, který je propustný,“ prozradil Tomáš Melzer.

Doplnil, že součástí vybudování dočasného odstavného parkoviště bude i přístupový chodník ze stávajícího parkoviště na ulici Česká a přechod pro chodce zajišťující bezpečný přechod.

Předpokládané zahájení výstavby je odhadováno na letní měsíce, kdy by měly být vyřízeny všechny dokumenty projekční přípravy. Odhadovaná cena činí přibližně 2 miliony korun.