ZOO Zlín chová jeřáby laločnaté od roku 1999. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár může být totiž záležitost i několika let. Jeřábi jsou monogamní ptáci, své partnery si vybírají takřka jako lidé. Pár spolu zůstává po celý život, pokud si však „nesedne“, nepáří se a nesnese vejce.

Zlínský chovný pár tvoří od roku 2008 samička z německé Zoo Walsrode a samec z japonské Saitama Children´s Zoo. Na první mládě zlínští chovatelé čekali až do roku 2013. Tehdy odchovaná samička byla prvním mládětem nejen v historii zoo, ale také v České republice a na Slovensku. Doposud se podařilo odchovat celkem 6 mláďat, včetně těch letošních.

Pár zlínských jeřábů snáší vejce dvakrát ročně, ve snůšce jsou pravidelně dvě vejce. Letos se chovatelům poprvé podařilo vylíhnout a úspěšně odchovat všechna čtyři mláďata. Zvolili takřka přirozený odchov přímo pod rodiči.

„Dvě třetiny inkubace jsme do ničeho nezasahovali. Nicméně těsně před líhnutím jsme se rozhodli umístit vejce do líhně. Rodiče byli v závěru sezení pokaždé nervózní, nechtěli jsme nic riskovat. U posledního vejce jsme zkoušeli umístění i pod náhradní rodičovský pár jeřábů královských, ale ti o ně nejevili zájem,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

Krmení jen pomocí loutky

Mláďata se v lednu i v červnu vylíhla v rozpětí několika dnů. Chovatelé vždy vybavili odchovný box fotografiemi dospělých jedinců a mladé jeřáby krmili speciální loutkou.

„K mláďatům jsme vstupovali v převleku, který imitoval dospělého jeřába. Krmili jsme je loutkou připomínající hlavu jeřába. Je totiž velmi důležité co nejvíce omezit osobní kontakt a zabránit tak jejich fixaci mláďat na lidi,“ vysvětlil Václav Štraub. I když se později chovatelé snažili vrátit mláďata zpět k rodičům, nepodařilo se to. „Dospělí ptáci byli pokaždé velmi nervózní a nechtěli mláďata již přijmout,“ podotkl Štraub.

Mláďata jeřábů stráví v těsné blízkosti rodičů zhruba dva měsíce. I když jsou od dospělých odděleni, pro jejich zdárný vývoj je nesmírně důležitý vizuální kontakt.

Mladé jeřáby mohou návštěvníci vidět v expozici poblíž sezónního vstupu. Společnost mláďatům dělají také dvě želvy ostruhaté.

„Mláďata jsou nyní naprosto samostatná. Lednoví sameček a samička jsou téměř stejní jako dospělí ptáci a mají k dispozici celý výběh. Červnové samičky jsme prozatím umístili do oddělených částí výběhu, k jejich spojení přistoupíme až později. Na jejich jídelníčku dominuje zejména hmyz, míchanice tvořená ze salátu, pampelišky, mrkve a vajíček a speciální granule. Chovatelé jim potravu stálepřinášejí v převleku, aby zamezili vazbě na člověka,“ uvedl Štraub.