Novela totiž mimo navýšení platů policistů zvedla i hranici pro odchod do výsluhy. Každý policista totiž po odchodu do civilu dostává výsluhu, která se vypočítává z průměrné hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Především pro služebně starší policisty je tak odchod ještě v tomto roce, kdy končí překlenovací období původního zákona, výhodnější.

Například ze vsetínské policie odešlo a ještě odejde v letošním roce celkem třicet policistů. „Průběžně po celý rok nabíráme nové. Například v prosinci k nám přijde pět nových lidí, ale pravdou je, že ten podstav tu bohužel stále máme,“ konstatovala personalistka vsetínské policie Lenka Kovaříková.

Osm policistů bude od příštího roku chybět i v Uherském Hradišti. „Týká se to všech oddělení. Neustále děláme výběrová řízení, ale než nováčci získají potřebné znalosti a zkušenosti pro určitou specializaci, nějakou dobu to potrvá,“ konstatovala mluvčí policie v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Specializované posty však mohou nahradit jen zkušení policisté

Dodala, že mimo nováčků se k výběrovému řízení hlásí i zkušení nebo vystudovaní policisté. „Takže to rozhodně naši práci nijak neovlivní,“ konstatovala podotkla mluvčí.

Stejný počet strážců zákona odejde i z oddělení obecné hospodářské kriminality zlínské policie. „Tato místa jsou však už nyní postupně obsazována. Rozhodně tedy netrpíme nedostatkem policistů. Naopak zájem je poměrně velký,“ podotkla zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.
Kroměřížskou Službu kriminální policie a vyšetřování opustí s koncem tohoto roku deset lidí.

„Odcházejí zejména ti, kteří mají odslouženo více než pětadvacet let,“ potvrdil ředitel Okresního ředitelství Policie České republiky František Dočekal.

„Tito lidé nám své rozhodnutí avizovali předem a my jsme s tím počítali. Přesto to přichází v nejméně vhodný okamžik a hlavně najednou,“ vysvětlil Dočekal. Dodal, že chybějící pracovníky doplní z řad policistů obvodních oddělení, kteří již zkušenosti mají.