A místa pro urny v místě posledního odpočinku rychle docházejí.
„Devadesát procent lidí se nechává zpopelnit. Lidé proto mají o místa v kolumbáriu větší zájem než o klasická hrobová. A jelikož je stávající kolumbárium prakticky obsazené, v příštím roce jej necháme rozšířit,“ informovala mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.
Celkový projekt je podle ní zpracován na 650 míst a přijde na šest milionů korun. V roce 2018 se chtějí pustit pouze do první etapy.
„V rámci ní bude vybudováno přibližně 250 nových míst, což je jedna třetina,“ podotkla Stehlíková.
Podle kněze otrokovické farnosti Josefa Zelinky šlo letos v rámci pohřbů ve městě do země pouze 36 procent zesnulých, což je v přepočtu asi devět zesnulých.
„Myslím si, že za tím stojí doba, kterou nyní prožíváme. A ta se nese ve znamení volby jednodušších věcí a pohodlnějších postupů. Církevní obřad v kostele trvá asi hodinu, pak se přesouváme ke hrobu. Tam obřad trvá i pětačtyřicet minut. Navíc starostí je s tím více, jako třeba kopání hrobu,“ vysvětlil otrokovický kněz.
Kremace je tak pro hodně lidí snazší a hlavně rychlejší s méně starostmi.
Rozšířit kolumbárium budou muset za pár let i na zlínském Lesním hřbitově. Podle ředitele společnosti Pohřebnictví Zlín Milana Macury mají ještě pár volných míst v tamním kolumbáriu, za rok až tři jej urny zahltí.
„Nyní hledáme lokalitu, kde kolumbárium rozšířit či udělat nové. Bohužel přibývá pohřbů žehem, jde to malým tempem rok co rok nahoru. Jsme v tomto směru v Evropě na hlavu první,“ konstatoval pro Deník Milan Macura.