„Jde totiž o takzvaný pojezdový chodník. Slouží tedy jak řidičům, tak i chodcům,“ vysvětlil vedoucí zlínského odboru dopravy Pavel Dohnal. Dodal, že vzhledem k tomu, že legislativa na tento typ komunikace nepamatovala, nelze ji ani označit speciálním značením.

Zaměnit si ji s klasickým chodníkem by však lidé podle něj neměli. „Jednou z nejvýraznějších odlišností je to, že klasický chodník má zvýšený obrubník. Takže prakticky tam nelze s autem vjet. Naopak pojezdový je navíc spojený se silnicí,“ vysvětlil Dohnal.

Místní obyvatelé jsou už léta zvyklí, že se na této komunikaci potkají s autem. „Mně už to ani nepřijde. Ale je fakt, že když se za mnou objeví auto, je to pro mě dost nepříjemné. Mockrát už jsem si říkala, proč to policie nepokutuje,“ reagovala Zlíňanka Marie Součková.

Pro přespolní to však může být nemilé překvapení. „Po-dle mě je to chodník. Nechápu tedy, proč po něm jezdí i auta. Potkat to mě, tak si asi poklepu na čelo v domnění, že se řidič musel totálně zbláznit,“ kroutila nevěřícně hlavou Veronika Spáčilová z Uherského Hradiště. Informaci o pojezdovém chodníku prý slyšela zcela poprvé.

Přestože se podle zlínské policejní mluvčí Jany Bartíkové na této komunikaci nestala žádná nehoda, měli by se přesto motoristé i chodci chovat obezřetně. „Platí zde totiž pravidla podle silničního zákona. Pokud by zde došlo k nehodě, bude za ni zodpovědný ten, kdo ji způsobil. Tedy například pokud auto srazí chodce, a při šetření vyjde najevo, že za nehodu mohl šofér, dostane podle toho i patřičnou sankci,“ upozornila mluvčí.

Pojezdový chodník je pravděpodobně v kraji jen doména Zlínska. Ani v Uherském Hradišti, Kroměříži či ve Vsetíně není podobná komunikace známa.