Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlechov má svoji vlastní monografii

ZLÍNSKÝ KRAJ - Do dnes již dlouhé řady vesnic, které mají zpracovánu vlastní historii, přibyl nedávno Zlechov. Obec, která nedávno oslavila 800. výročí první písemné zprávy, zadala zpracování své monografie zkušenému historikovi a archiváři Jiřímu Čoupkovi, který přizval do autorského týmu svého syna Lukáše, rovněž archiváře.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Jiří JilíkFoto: Miroslav Potyka

Kniha „Zlechov – dějiny slovácké obce“, již Zlechovjané při jubilejních oslavách „pokřtili“, je fundovaná přehledně a srozumitelně napsaná, pěkně graficky upravená. Jistě se na dlouhá desetiletí stane vyhledávaným průvodcem místních občanů i zlechovských rodáků, kteří jsou rozeseti u nás a v zahraničí, po dějinách vlastního rodiště.

Dějiny Zlechova jsou ovšem skoupé na dramatické události, osudy a dramatické zvraty, neboť obec byla po větší část své existence poddanskou vsí velehradského kláštera. Neměla tedy ve středověku samosprávu a hlavně – nebylo zde šlechtické sídlo, s jehož obyvateli bývají zpravidla spjaty osudové okamžiky historie.

Autoři proto líčí historii obce na pozadí dějin kláštera, což má i svou výhodu – kniha přesahuje hranice svého lokálního určení – a se zájmem po ní sáhnou nejen Zlechovjané, ale i zájemci o regionální historii z blízkého regionu. Vedle politických dějin čtenáře zaujme také líčení života venkovského lidu, povinností poddaných, jejich strastí i radostí běžného života.

V úvodních kapitolách věnovaných prehistorii a období Velké Moravy neopomněli Čoupkovi upozornit na to, že Zlechovsko bylo jedním z prvních ohnisek západních Slovanů. Významný archeolog prof. Vilém Hrubý na katastru obce v letech 1964–1969 prozkoumal bezmála dvě stě sídlištních objektů s nálezy keramiky tzv. zlechovského typu, jež patřily nejstarším Slovanům osídlivším náš region již v 6. století.

Jiří a Lukáš Čoupkovi mapují ve své knize i nové dějiny, události II. světové války i období totality až do roku 1989. Samostatné kapitoly jsou věnovány církevnímu životu, spolkům a zájmovým organizacím, společenskému a kulturnímu životu, školství a historickým památkám. Až příliš lapidárně a stručně pojednali o lidové kultuře a místních zvycích a lze tedy jen doufat, že se k této tematice v budoucnosti vrátí někdo z etnografů.

Publikaci uzavírají přílohové materiály – statistické údaje o obyvatelích, seznamy obecních funkcionářů (pudmistrů, předsedů, starostů, kněží, ředitelů školy apod.), a v neposlední řadě i seznamy vlastníků polí a vinohradů uvedených v lánovém rejstříku z roku 1669 nebo majitelů zemědělské půdy z roku 1775, v nichž je možné mimo jiné najít zajímavé informace o stáří mnoha zlechovských příjmení.

Jiří a Lukáš Čoupkovi odvedli práci na profesionální úrovni, stejně jako Studio 5, v. o. s. Uh. Hradiště, které dalo knize grafickou a výtvarnou podobu. Do dalšího století své existence tak vstupuje Zlechov s monografií, v níž budou hledat poučení také příští generace.

24.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení