Vše ale záleží na penězích od zřizovatelů a na tom, zda se těm podaří získat další dotace. Zároveň je lepší, když zájmy nově nastupující generace hájí pedagogický pracovník v zastupitelstvu či radě obce.

Zřizovatelé prý ředitele vyslyší

Jako dobrou hodnotí situaci ve školách zástupkyně ředitelky zlínského školského inspektorátu Anna Zámečníková. „Sledujeme například i antropometrické normy školního nábytku. Naši inspektoři sledují, aby odpovídal věkové skupině dětí a byly bezpečné pro zdravý vývoj dítěte,“ poznamenala Zámečníková. Inspekce sice nemůže dát sankce za nesplnění norem, může ale žádat po ředitelích škol opatření. „Je ale zřejmě, že všechno záleží na finančních možnostech školy a zřizovatele. Školy na Zlínsku jsou ale vybavené celkem dobře. Je vidět, že zřizovatelé slyší na požadavky ředitelů,“ zhodnotila.

Spornou může být výška židlí a lavic. Vždy prý záleží na samotném dítěti, na jaké židli a za jakou lavicí se mu sedí nejlépe. „Mám dva stejně vysoké syny, jeden z nich má ale asi o patnáct centimetrů delší nohy než ten druhý,“ podotkla s tím, že právě proto se každému z nich sedí i při stejné výšce lépe na jiné stoličce. „Učitel by si měl samozřejmě všímat, jestli se někdo hrbí,“ doplnila ještě.

Také ředitel slušovické školy Jindřich Elšík tvrdí, že výběr výšky školního nábytku závisí na konstituci dítěte. „Každý je stavěný jinak,“ upozornil.

Kompletní články najdete v tištěném vydání Zlíského deníku.