Petra Janíčka, šéfa krajské pobočky, nahradila dočasně vedoucí Miriam Majdyšová. Výběrové řízení se chystá

„Jednalo se o manažerské rozhodnutí paní ředitelky. Ze zákona nemá povinnost toto rozhodnutí obhajovat," pověděla k chystané změně Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR. Přímo ředitelka Marie Bílková více věc komentovat nechtěla.

„Myslím si, že krajská pobočka dosáhla pod mým vedením velmi dobrých výsledků a patřila určitě k těm lepším v republice," zhodnotil své dvouleté působení u krajské pobočky dnes už bývalý ředitel Petr Janíček.

Post by mohl být obsazen 1. února. Do té doby proběhne standardní výběrové řízení. Úřad zatím povede Miriam Majdyšová.

„Mým hlavním ukolem nyní bude udržet bezproblémový chod úřadu, případně zavádět změny, které připravuje Generální ředitelství Úřadu práce ČR," uvedla ke svému novému úkolu Miriam Majdyšová. Ta se podle svých slov ještě nerozhodla, zda se výběrového řízení zúčastní či nikoliv.

S ředitelem úřadu práce člověk obvykle do kontaktu vůbec nepřijde. Pro řadu lidí je tak jméno odvolaného Petra Janíčka neznámou.

„Přiznám se, že to jméno slyším poprvé. Ale nezaměstnaný si většinou pamatuje svoji konzultantku. Proč by měl znát ředitele? Byl jsem na „pracáku" tři čtvrtě roku a práci jsem si nakonec našel sám, aniž by mně za tu dobu něco nabídli. Nemůžu tedy práci úřadu hodnotit," říká Pavel, vysokoškolsky vzdělaný muž ze Zlína. Příjmení uvést nechce. „Co kdybych byl ještě někdy na úřadě," směje se.

„Pro lidi s maturitou nebo titulem z vysoké školy moc nabídek na úřadu práce není," uznává.

Zkušenosti s prací úřadu mohou však mimo nezaměstnané hodnotit třeba starostové. V řadě malých obcí se podařilo zaměstnat místní lidi právě díky programům úřadu práce.

„Dle mého je dobře, že podobné programy fungují. I u nás na vesnici využíváme lidi z úřadu práce a jsem s nimi spokojený. Vždyť přece práce je všude tolik," říká Josef Pospíšil, starosta Hřivínova Újezdu, který ale s bývalým ředitelem Petrem Janíčkem rovněž do styku nepřišel.