Nějakou dobu byli v karanténě, teď už přibrali.

Zátoka rejnoků byla otevřena vloni v září. Aby se rejnoci měli ve Zlíně dobře, pečují o ně ošetřovatelé a zoologové v čele s veterinářem Dominikem Gregoříkem.

„Rejnoky pravidelně vážíme, měříme a kontrolujeme jejich kondici i zdravotní stav každé dva měsíce. Vede se jim dobře. Za dobu, co jsou v naší zoo, přibrali už něco mezi kilem a půl až dvěma kilogramy," pochlubil se zoolog Kamil Čihák.

Zmínil, že samičky rejnoků se podrobily i tetování.

„Samečky dokážeme rozlišit, ale samice jsme tetovali, abychom věděli, které jsou v jaké kondici a přesně sledovali, a kolik třeba všichni přibrali," vysvětil Kamil Čihák.

Podle zoologa se nejdřív museli ošetřovatelé potýkat s parazity, které si rejnoci loni v září přivezli z Holandska. „Už dvě kontroly je nemají," těší zoologa.

Od návštěvníků občas obdrží škrábanec

Dodal, že rejnoci kromě toho, že zdárně přibývají na váze, občas utrží nějaký ten škrábanec. A to proto, že v zátoce rejnoků se jich mohou návštěvníci dotýkat a krmit je přichystanými pamlsky. Občas se tak stane, že je nějaký nehet návštěvníka nechtíc škrábne. I přes to jsou zlínští rejnoci, lidově řečeno, mazlové.

„Není se co divit, že se nechají rádi hladit, vždyť vědí, že za to dostanou dobrotu," dodal Kamil Čihák.

A jak vidí stav rejnoků známý zlínský veterinář Dominik Gregořík, mezi jehož „pacienty" rejnoci také patří?

„Jejich kritické období byl první měsíc. Prožili velký stres při samotném transportu a následné karanténě, což se projevilo na jejich váhovém úbytku. Ale po měsíční karanténě se jejich stav výrazně zlepšil," hodnotil spokojeně Dominik Gregořík.

Jak doplnila mluvčí zoo Romana Bujáčková, rejnočí zátoka trhá návštěvnické rekordy.

„Patří mezi největší magnet naší zoo. Zájem o ně neopadá," dodala.