Mělo by jít o pacienty, kteří se z nemoci vyvolané novým typem koronaviru zotavili a v jejich krevní plazmě by tak mohly být přítomny potřebné protilátky.

„Na dárcovství rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Za každého dárce rekonvalescentní plazmy jsme opravdu vděční. Pomáhají léčit ty, kteří zrovna s onemocněním covid-19 bojují,“ řekla Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení (HTO).

Dodala, že aktuálně má zlínská nemocnice zásoby rekonvalescentní plazmy pouze v řádu pár desítek dávek, přičemž jeden pacient dostává dávky dvě.

Zájemci o darování rekonvalescentní plazmy mohou získat informace na telefonních číslech 577 552 322 nebo 734 510 687. Stejně jako při plánování odběru krve je v i tomto případě nutné se předem objednat na konkrétní den a čas v rezervačním systému, který lze nalézt na adrese https://darci.bnzlin.cz.

„Rezervačního systému není třeba se bát, je uživatelsky velmi vstřícný,“ ujistila Vladimíra Jílková, vedoucí laborantka HTO krajské nemocnice.

Další informace k tématu lze získat na webových stránkách KNTB. Aktuálně se podle mluvčího nemocnic v kraji Egona Havrlanta ve zlínské nemocnici léčí s onemocněním covid-19 víc než stovka pacientů.