Ten se poprvé vyjádřil k závěrům etické komise, která nechala na popud neznámého anonyma provést srovnání Světlíkovy disertační a habilitační práce.

Práce se z velké části shodují

Podle jednoho ze soudních znalců se skutečně práce v převážné většině shodují. A to hodnotí Hoza jako neetické a v příkrém rozporu s dobrými mravy. Děkana Světlíka se bohužel nepodařilo zkontaktovat, jelikož měl vypnutý mobilní telefon. Kvůli jeho odchodu opouští univerzitu i špička mezi pedagogy, docent Dušan Pavlů.

Po opakovaných anonymech, které napadaly Světlíka z opsání a z neoprávněného získání titulu docent, bylo povinností univerzity záležitost prošetřit. Etická komise stanovená rektorem Hozou si vyžádala posudky dvou soudních znalců, kteří měli práci disertační a habilitační srovnat. Jak už prozradil Deníku před týdnem předseda komise Vojtěch Křesálek, jeden byl spíše hodnotící, druhý poukazoval na většinu doslovně převzatých vět či odstavců z doktorské práce.

Rektor: Ztratil morální kredit

„Přestože se děkan Světlík tváří jako poškozený, pochybil. U vědecké práce je zjištění její nepůvodnosti či totožnosti s prací jinou neetické,“ sdělil rektor Hoza. Zdůraznil, že u zdejší univerzity ztratil děkan morální kredit. „Žádné závěry se z toho vyvozovat nechystám, ale krok pana Světlíka ukončit k 31. červenci pracovní poměr jsem přivítal,“ dodal Hoza.

Přestože je běžné vycházet při psaní habilitační práce z disertační a navazovat tak na již získané vědecké poznatky, děkan doktorskou práci ve své habilitační necitoval. „To, že místo ní uvedl v seznamu literatury vlastní publikaci, jíž je původní práce obsahem, je nerelevantní,“ zhodnotil Hoza.

Děkan Jaroslav Světlík vedl Fakultu multimediálních komunikací od roku 2005, fakticky na ní působil jako proděkan už o tři roky dříve. K poslednímu červenci na zlínské univerzitě končí. Jak se vyjádřil už dříve, nejen kvůli této kauze, ale také s ohledem na své zdraví a možnosti. Přednášet bude od září na vysokých školách v Brně, Bratislavě a Vídni.

V dubnu podal ještě úřadující děkan společně se svým následovníkem Miroslavem Zelinským na Státní zastupitelství ve Zlíně trestní oznámení na neznámou osobu, která anonym rozeslala. Policisté ale zatím případ stále šetří.

Kvůli chování vedení odchází špičkový pedagog

Nastupující děkan Zelinský za Světlíkem stojí i nadále. „Kauzu považuji za uměle vykonstruovanou,“ řekl dnes Deníku. „Odbornost pana Světlíka je nezpochybnitelná, důkazem je i to, že má o něj zájem celá střední Evropa,“ dodal Zelinský. Ten také považuje za nešťastné, že se dosud nepodařilo vypátrat původ anonymního udání.

Kvůli postoji univerzity ke Světlíkovi ztrácí FMK také jednoho z největších odborníků Dušana Pavlů. Renomovaný vysokoškolský pedagog totiž považuje kampaň proti Světlíkovi za likvidační. K poslednímu srpnu proto zlínskou univerzitu také opouští, a to jako výraz nesouhlasu s chováním vedení.

„Důvody kauzy kolegy Světlíka jsou malicherné – neuvedení jedné původní práce a naprosto lživé osočení z nedostatku původnosti publikovaných poznatků. Soudím, že v takové instituci nemohu a nechci pracovat,“ sdělil Pavlů. „Dneska je to Světlík, zítra to mohu být já, nebo kdokoliv dostatečně neohebný z mých kolegyň a kolegů, kdokoliv, kdo překáží zájmům někoho jiného,“ zdůvodnil.

Kauza na čas oslabí výuku marketingu

Pro ředitelku Ústavu marketingových komunikací FMK Olgu Juráškovou je velmi nepříjemné, že odchází dva tak zkušení pedagogové. „Nemohu nikoho soudit ani obhajovat. Osobně je mi to ale líto, částečně to zkomplikovalo také zajištění výuky,“ podotkla Jurášková.

Dodala, že kdyby sama byla na Světlíkově místě, rozhodně by o celé věci více komunikovala a snažila se ji vysvětlit. „Mám pocit, že se uzavřel. U pana docenta Pavlů potom cítím, že je to na protest. Zázemí u nás měl,“ míní ředitelka ústavu.

Výrazné oslabení týmu pedagogů FMK očekává i Miroslav Zelinský. „Standardne dokážeme výuku zabezpečit, ale zatím ne na takové úrovni jako dosud,“ přiznává. Naděje vkládá do odbornými asistenty, kteří by v budoucnu mohli zkušené pedagogy nahradit.

Světlíkovi zřejmě nehrozí, že by o titul docenta přišel. „Zákon otázku vrácení docentury neřeší. V situaci, že se prokáže plagiátorství nebo jiné porušení podmínek, je zcela na místě odsoudit provinilce morálně,“ uvedl Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.

Dodal, že je také možné vyzvat k dobrovolnému vrácení docentury. K tomu se však podle vyjádření rektora Hozy univerzita nechystá.