„Deficit mezi potřebami trhu práce a nabídkou je značný. I v době krize stále trvá poptávka po frézařích nebo tesařích. O zedníky v poslední době neklesá zájem dokonce ani mimo sezonu,“ přibližuje statutární zástupce Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček.

Podle něj by bylo vhodné nyní využít příležitost a během současné krize doplnit scházející lidský potenciál ještě předtím, než se po něm opět zvedne poptávka.

Ve skutečnosti se stav na jednotlivých středních odborných školách liší podle toho, jaké obory nabízejí a jaké mají možnosti zapojit své studenty do praxe. Obecně většímu zájmu se těší obory orientované strojně.

„O učení se zájem pomalu zvyšuje a je to poměrně dobré. V našem případě k takovému vývoji určitě přispěla cílevědomá opatření ze strany Zlínského kraje. Navíc úzce spolupracujeme se Slováckými strojírnami, díky kterým můžeme lépe podpořit strojařské učební obory,“ nastínil ředitel Střední průmyslové školy v Uherském Brodě Rostislav Šmíd.

V poněkud střízlivějším duchu se však vyjadřují jeho kolegové z jiných škol. „Obory, o které nebyl zájem, jsme buď zrušili, nebo sloučili. Postupně došlo k redukci z původních devatenácti oborů na tři. Například o dřevařské obory je zájem nulový,“ poznamenal ředitel Střední odborné školy technické Uherské Hradiště Bedřich Chromek.

Dodává, že se díky zmíněnému slučování oborů alespoň prozatím daří zajistit obsazení ročníku dostatečným počtem studentů. Opět jde ale o obory zaměřené strojně „Přitom zájem o absolventy stále trvá a mnoho jich nachází práci tam, kde byli během studií na odborné praxi,“ zamýšlí se ředitel.

V případě řemesel pro stavebnictví je situace o něco vážnější. „Obor klempíř jsme již druhým rokem neotevřeli. Špatně jsou na tom také obory jako podlahář, zedník nebo malíř. Po propadu se mírně zvyšuje zájem o tesaře,“ upozornil ředitel Středního odborného učiliště Uherský Brod Jiří Polanský. Podotkl, že například obor pokrývač se už nevyučuje nikde ve Zlínském kraji.

Vedení Zlínského kraje se už od roku 2007 snaží finančně motivovat studenty těchto málo vyhledávaných oborů pomocí vyplácení stipendií.

„Systém reaguje na dlouhodobý nesoulad na trhu pracovních sil mezi poptávkou a nabídkou absolventů středních škol, kteří ukončují své studium získáním výučního listu,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Patrik Kamas. Doplnil, že od příštího roku se plánuje s podporou celkem patnácti vybraných oborů.

„Snahu kraje podpořit zájem o studium prostřednictvím stipendií vítáme. Má hned dva účinky. Jednak je získání finanční podpory podmíněno bezproblémovou docházkou, což se následně promítá do lepšího prospěchu. Důležité však také je, že se zastavil úbytek studentů,“ vysvětlil Polanský.

Často se spekuluje, zdali za vysokým nezájemem o tyto obory nestojí například předsudky vůči řemeslníkům, které mohou být následně příčinnou obav z relativně nízké společenské prestiže. Naštěstí existují i výjimky.

„Důvod proč jsem šel na řemeslo? Je to rodinná tradice a mám k ní vybudovaný vztah. Rád bych takto navázat na otce,“ poodhalil Jiří Řehák z Návojné, který je ve druhém ročníku oboru zedník.