Někteří z restauratérů kvůli tomu nevylučují ani propouštění svých zaměstnanců.

Asi zruší kuchyň

Případné schválení kontroverzního návrhu by se výrazně dotklo například kroměřížské restaurace U Klimešů. Tvrdí to alespoň její provozní Petr Šoltís.

„Museli bychom úplně zrušit kuchyň. Na obědy k nám chodí zejména manuálně pracující, kteří si bez stravenek raději půjdou nakoupit jídlo do obchodu,“ myslí si Šoltís.

Ani případné zlevnění obědů by podle něj nic neřešilo.

„Už tak vaříme za lidové ceny. Kdybychom s nimi šli ještě dolů, tak už budeme fungovat skoro jako charita,“ krčí rameny provozní.

Případné zrušení daňového zvýhodnění stravenek přidělává vrásky i provoznímu otrokovické restaurace Dolly Jakubu Doležalovi.

„Tržby i počet zákazníků by v takovém případě šly rozhodně dolů. Dobrých 70 procent lidí, kteří k nám chodí na meníčka, stravenky využívá. Jíst k nám chodí hlavně dělníci, kteří se bez stravenek určitě přesunou jinam,“ obává se Doležal. Zároveň nevyloučil, že by kvůli odlivu hostů mohl i propouštět.

Bledě vidí situaci i provozní restaurace hotelu Vsacan ve Vsetíně Vojtěch Vašíček.

„Snížení platů i propouštění by u nás v případě zrušení stravenek bylo takřka jisté. Některé hospody v okolí by asi musely zavřít úplně,“ nastiňuje černý scénář Vašíček. Lidé by totiž podle jeho slov přestali na obědy do restaurací chodit.

„Raději by si do práce vzali větší svačinu z domu,“ poukazuje Vašíček.

Zajímavý pohled na hrozbu, která restauratérům reálně hrozí, nabídla provozní uherskohradišťské restaurace No.6 Blanka Otrubová. Podle ní je z hlediska dlouhodobých stravovacích zvyklostí návrh na zrušení zvýhodnění stravenek jednoznačně zpátečnický.

Půjdou do fast foodu

„Lidé se začnou stravovat v levných fast foodech, což následně povede k jejich obezitě, zdravotním potížím a vyšším výdajům státu na zdravotní péči,“ představuje svůj pohled na celou záležitost Otrubová.

Jednání vrcholných politiků tak vnímá jako absolutně nelogické.

„Děti učíme správným stravovacím návykům a sami budeme muset jíst hranolky a hamburgery, protože na pořádný oběd nebudeme mít,“ kroutí hlavou Otrubová, která přiznala i starosti o svůj podnik.

„Projde-li zmiňovaný vládní návrh, je reálné snižování platů zaměstnancům a dokonce i snižování jejich počtu,“ připustila.

S poněkud optimističtějším náhledem na celou věc přišla alespoň majitelka zlínské Hospůdky U Kovárny Zuzana Baťová.

„I bez stravenek lidé na obědy chodit budou. Meníčka máme za slušné ceny, navíc už i bufety, které by mohly být alternativou, jsou dnes drahé,“ podotýká Baťová.

Podle jejích slov by se zákonodárci měli zaměřit spíš na to, aby se zvýhodněnými stravenkami nedalo platit takřka všude, ale jen na místech, kde se vydává teplé jídlo.

„Doslechla jsem se totiž, že už se s nimi dá zaplatit snad i v taxíku,“ mračí se Baťová.

Miliony uživatelů

Stravenky představují jeden z nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů a v České republice je využívá zhruba 1,3 milionu lidí. Zákony pak umožňují zaměstnavatelům odečíst si z daňového základu až 55 % nominální hodnoty stravenky.

S tím, že by tato výhoda měla být zrušena, počítá vládní návrh daňové reformy. Mezi koaličními stranami ale v této věci zdaleka nepanuje úplná shoda. Pro zachování stávajícího daňového zvýhodnění stravenek jsou totiž Věci Veřejné a také část ODS.