U většiny kominíků ve Zlínském kraji je třeba si povinnou kontrolu objednat předem

Od letošního roku si po dle nové vyhlášky lidé musejí nechat zkontrolovat komín odborníkem alespoň jednou ročně. A někteří na to jdou hopem, nejeden kominík už v těchto dnech nemá volný termín.

Aspoň týden dopředu před plánovanou akcí je nejlepší zavolat do vizovického kominictví PePo, aby si zákazník mohl být jistý, že se mu podaří získat termín podle jeho potřeby. „Revize komínů u nás stojí 1000 korun za celý objekt, ne za jeden komín,“ upřesnil Michal Podešva s tím, že cena, která se může někomu zdát vysoká, je dána tím, že revize komínů musí být opatřena červeným kulatým razítkem. Může ji tedy provádět pouze proškolený revizní technik. Čištění komína vyjde u této firmy na 260 korun plus cena za dopravu. Kominictví PePo vyjíždí za svými zákazníky po celém území Zlínského kraje a v případě dohody i za jeho hranice.

Objednat si čištění několik dnů předem je třeba také ve zlínském kominictví Vladimíra Chluda. Orientační cena čištění komína je u této firmy 500 korun, záleží však vždy na konkrétním typu komína. „Jsme schopni zajistit i revizi. Její cena je od 1500 korun, závisí ale vždy na dalších faktorech, jako je třeba průměr komína či jeho výška,“ upřesnil Vladimír Chlud.

Levnější kominíci mají většinou plno

Na vhodném termínu je možné se dohodnout také v kominictví Petra Šimčáka ze Spytihněvi na Zlínsku. „Orientační cena vyčištění je 300 korun za komín,“ uvedl Petr Šimčák s tím, že vždy záleží na dalších faktorech. Sám je revizním technikem, takže může provést také revizi. Zde je cena 1200 korun bez DPH za jeden komínový průduch.

Žádný přemrštěný shon po kontrolách neregistruje majitel firmy Alkom z Dolního Němčí na Uherskohradišťsku Josef Straka, vlastnící oprávnění k provádění komínových revizí. „Není to žádná divočina. Lidé se spíš zatím jen ptají,“ tvrdí Straka. Cena za kontrolu je podle jeho slov individuální a pohybuje se mezi 800 a 1000 korunami. „V případě samotného čištění komína to dělá 30 až 40 korun za metr,“ uvádí Straka.

Naopak plný pracovní kalendář má po 18. lednu kominík Igor Holzner ze Starého Města na Uherskohradišťsku. „Ano, registrujeme zvýšenou poptávku kominických prací. Kontrola komína stojí 350 korun. S vyčištěním pak služba vyjde na 450 až 500 korun,“ konstatoval Holzner.

Jedním z kominíků, který poskytuje své služby na Valašsku, je Pavel Hodáň z Valašského Meziříčí. Za prohlídku komína si účtuje pět set korun. „Za jeho vyčištění beru dvě stě korun, za každý další komín účtuju padesát korun,“ vypočítal Hodáň. Termíny volné má. „Stačí zavolat a se zájemcem se domluvím,“ řekl kominík.

Podobně je na tom s časem Jaromír Mužík z Nového Hrozenkova, který si za prohlídku komínů účtuje tři sta korun, za čištění pak sto padesát korun. „Termíny mám volné, když lidé zavolají, domluvím se s nimi na návštěvě,“ poznamenal Mužík.

Razantně se oproti normálu zvýšil zájem o kominické služby také na Kroměřížsku.„Každý den se nyní kvůli novým předpisům ohlásí dva až tři zájemci, což je změna oproti minulým rokům. Dříve se v lednu málokdo ozval,“ potvrdil kroměřížský kominík Stanislav Kytlica. Na následující dny i týdny nějaké objednávky už má, novým zájemcům však vyjde vstříc. Kontrola a vymetání komínů na tuhá paliva podle něj vyjde na 290 korun, revize plynového komína na 240. K tomu je potřeba započítat zhruba devadesátikorunový poplatek za dopravu kominíka.

Stálých zákazníků asi nepřibude

Žádný razantní nárůst zákazníků ale neočekává jeho kolega z Holešova. „Myslím, že to i nadále zůstane stejné. Kdo chce, kominíka si zavolá. Podle mých odhadů tak přibude jen pár stálých zákazníků,“ řekl holešovský kominík Michal Chmelař. Za průduch komína, ať už na tuhá paliva, či plyn, lidé zaplatí 220 korun. „Samozřejmě že pokud jedu do obce kvůli jednomu zákazníkovi, zaplatí více, zhruba 350 korun,“ dodal.