„Vždycky jsem chtěl jezdit autobusem. Také proto, že jsem v tom vyrůstal, jezdil můj děda i můj otec. A já jsem dost často jezdíval s nimi," svěřil se mladý řidič. „Bavilo mě to a líbil se mi takový život. Člověk byl pořád někde jinde. Na mé práci se mi nejvíce líbí, že každý den je jiný. Pokaždé se na cestě setkám s něčím novým. Vždy se dozvím něco nového," vysvětlil Petr a přidal i jeden příklad.

„Včera mi paní v Držkové říkala, že hřiby nerostou a ty co jsou, tak jsou všechny červivé," podělil se o zkušenosti jedné z cestujících. A jak zvládá řidič Petr za volantem autobusu horké počasí posledních dní?

„Nejlepší je stále doplňovat tekutiny. Tady, v našem stanovišti ve Zlíně máme k dispozici sifon a šumivé vitamíny, takže si můžeme chystat pití s sebou. Denně tak vypiju tři litry sodovky, ale jak jsem ze směny doma, přidám k tomu ještě ze dvě piva."

Klimatizace si podle něj užívají jen řidiči dálkových autobusů, takže pokud chce při jízdě okusit závan čerstvého vzduchu, musí se spolehnout na otevřené okénko.

„My mladí jej máme otevřené co nejvíc to jde. Ale ti zkušenější a starší řidiči se nám jen smějí a mají jej otevřeno jen trochu „Počkejte za čtrnáct dní, nepohnete krkem," varují nás," vysvětlil řidič. Přesto Petr Mlčuch na radu straších chytřejších kolegů nedbá. A tak než nasedne do kabiny svého nového a nablýskaného autobusu, nezapomene si na sedadlo nejprve položit ručník. Otevřené okno u jeho kabinky je samozřejmostí. Kraťasy jsou za volantem zakázány. „Máme nosit kalhoty, tak nosíme kalhoty. I když
v tomto počasí je to peklo. Ale co? Musíme to vydržet, na světě jsou horší věci," usmívá se Petr.

Také pasažéři, které vozí jsou podle něj zatím v klidu
i když je jim v autobuse pořádné horko. „Třeba když vyjedeme z nádraží, lidé zjistí, že na ně svítí slunce, tak si přesednou na druhou stranu. Člověk se párkrát zatočí a oni si párkrát přesednou," směje se řidič. „Myslím, že to hůře snáší spíše starší lidi. Jinak ale musím cestující pochválit. Společně si zabrbláme že je horko, ale nedělají jinak žádné problémy," ocenil jejich trpělivost.

Nicméně teplé letní počasí má také zjevné výhody a to
i pro řidiče. „Musím říct, že toto horké počasí umožňuje hezčí pohled na svět. Ženy a dívky jsou vyletněné, nosí krátké sukně a hluboké výstřihy
a moc jim to sluší. Pro nás řidiče je to náročné. Člověk má co dělat, aby se nedíval stále
do zpětného zrcátka, ale před sebe na cestu. Tam to ale není o nic lepší, když vidíme cupitající děvčata na chodnících," usmál se šibalsky.

Nejen příjemné ženské křivky, ale také například muži, kteří jedou z práce a mají v sobě nějaké to pivo nebo několik, se řidičům postarají
o zábavu. „Většinou ale usnou, opřou si hlavu o okno. Potom když vystoupí, zůstane po nich na okně velké mastné kolo.
Už se mi stalo, že si za mně sedl takový „voňavý" pán. Je to sice nepříjemné, ale nedá se nic dělat," svěřil se řidič.

Tak jak lidé hledají kousek stínu či sebemenší závan větru, tak také Petr se potřebuje aspoň trochu zchladit. „V tomto horku najdu úlevu, když mám třeba na konečné přestávku. To autobus zaparkuji ve stínu, rozepnu si košili anebo si převleču kalhoty
za kraťasy a sednu si do stínu. Ale stejně, horko je pro mě lepší než zima. Už jen kvůli těm „oblečkům" a taky jsou bezpečnější cesty," myslí si Petr. Přiznává, že má raději léto a je rád, že je konečně tady, i když poslední dny trochu extrémnější.