Případ se stal v úterý 14. prosince. Před polednem se obrátila na tísňovou policejní linku matka dvanáctiletého chlapce ze Zlína s oznámením, že hoch, který trpí autismem, odešel neznámo kam z čekárny oční ordinace poblíž sportovní haly a rodiče jej marně hledají.„V poledne informoval o vyhlášeném pátrání operační důstojník policie stálou službu na hlavním dispečinku DSZO a předal dopravní společnosti podrobný popis chlapce a požádal o spolupráci při pátrání,“ uvedl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Pár minut na to dostali informaci o pohřešovaném chlapci řidiči všech vozidel MHD.„Ani ne za čtvrt hodiny poté volal na dispečink řidič trolejbusu na lince 4 Miroslav Dyšlevský ze zastávky Vysoká mez.

Hledaného chlapce mám ve voze. Jedu s ním směr Vršava,“ oznamoval řidič.„V další komunikaci s dopravní společností a policií dostal řidič pokyn, aby chlapce na konečné stanici zdržel ve vozidle. To se řidiči podařilo. Následně přijela na místo policejní hlídka a hledaného chlapce převzala a později předala rodičům,“ popsal Cekota.

Podle řidiče zachránce to ale nebylo zas tak jednoduché. „Uviděl jsem na Vysoké mezi chlapce odpovídajícího popisu, jak stojí u keřů asi dvacet metrů od zastávky. Vystoupil jsem tam z trolejbusu, šel jsem za ním a zeptal jsem se ho, jestli se neztratil. Byla zima, neměl ani rukavice,“ popsal situaci řidič Miroslav Dyšlevský.

Když bylo jasné, že jde skutečně o hledaného chlapce, vzal jej k sobě do trolejbusu a posadil na sedadlo hned u kabiny řidiče. Potom se spojil s dispečinkem.„Jsme za tuto spolupráci dopravní společnosti a jejím řidičům vděčni. Nebylo to poprvé, kdy jsme se při pátrání po hledaných osobách obraceli na dispečink DSZO. Všímavost řidičů, kteří projíždějí za volanty trolejbusů a autobusů plošně územím celého města, má pro nás v podobných situacích velký význam,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.„Předávání takových výzev řidičům patří k naší práci. A úspěšnost při pátráních bývá dost vysoká,“ konstatoval hlavní dispečer DSZO Josef Polách.

Vděčni za všímavost řidiče byli samozřejmě i rodiče znovunalezeného chlapce. „Jeho maminka mne navštívila a osobně mi poděkovala,“ dodává Dyšlevský.

Vyhrajte lístky na Drum and Bass Party - výherní heslo dne: "NA ŠTĚPÁNSKOU PÁRTY S DENÍKEM".