Ceny se často liší i v jednotlivých městech. „My jezdíme ve Valašských Kloboukách za devět tisíc, ve Slavičíně za deset a ve Zlíně za dvanáct tisíc,“ vyčíslil František Sába, majitel valašskokloboucké Autoškoly Sába.

Víc než deset tisíc korun zaplatí zájemci i ve zlínské Autoškole Vrla. „V ceně deset tisíc osm set jsou zahrnuty i učební pomůcky a kromě standardních osmadvaceti hodin jízd máme jednu navíc jako motivaci,“ poznamenal majitel Petr Vrla.

Občerstvení při teoretických hodinách formou čaje, kávy či sušenek pak nabízí v ceně vsetínská Autoškola Polách, kde stojí kurzovné 10 400 korun. „Učební materiály zdarma nemáme, ty si žák musí obstarat sám. Co se týče ceny, tak je podezřelá ta autoškola, kde je kurz pod devět a půl tisíce korun,“ tvrdí majitel Vlastimil Polách.

Jenže třeba v Rožnově pod Radhoštěm se dá sehnat kurz za 8,5 tisíce. „To už je spodní hranice, pod kterou se nedá jít,“ říká Václav Tkáč, jehož autoškola tuto cenu nabízí.

Na Slovácku jdou ale ještě mnohem níž. „My máme kurz za sedm tisíc tři sta korun a v rámci regionu jde o takový střed. Hodně lidí sem dojíždí právě směrem od Zlína, kde je to mnohem dražší,“ poznamenala Irena Růžičková z Autoškoly Irča v Ostrožské Nové Vsi.

Dodala, že k ní často chodí třeba sourozenci nebo další rodinní příslušníci. „To víte, pro rodinu s dvěma dětmi je rozdíl, jestli dá dvacet tisíc na řidičák ve Zlíně, nebo čtrnáct a půl u nás,“ podotkla Růžičková.

Učební materiály prý dodává žákům zdarma a největší úspěch má podle ní instruktážní DVD se všemi křižovatkami v Uherském Hradišti, které natočila na kameru za pomoci manžela. „To mají rádi hlavně žáci, kteří nejsou odsud. Můžou si doma v klidu prohlédnout všechna záludná místa a jsou tak lépe připraveni na zkoušky,“ zmínila instruktorka.

Jen lehce přes sedm tisíc přesáhne kurzovné v Autoškole Driver v Uherském Hradišti. „Standardní cena je sedm tisíc dvě stě korun. Pro studenty máme přichystány slevy, a to buď stokorunu na ceně kurzu, jednu výcvikovou hodinu zdarma nebo možnost vykonat v případě potřeby opravnou zkoušku zdarma,“ vyjmenoval majitel autoškoly Jiří Hýsek.

Studentskou slevu nabízí Autoškola Táňa ze Zdounek na Kroměřížsku. „Osm a půl tisíce je standardní cena, o pět set korun míň to je pro studenty. Učebnice zdarma nemáme, ale výukové CD a další materiály ano,“ uvedla majitelka Taťána Královičová.

Poznamenala, že se poslední dobou setkává se stále arogantnějšími řidiči. „Jsou bezohlední a netrpěliví. Jakmile se okamžitě s autem neodpíchneme na křižovatce, hned začnou troubit. To se pak není co divit, že ti žáci znervózní. To mě vytáčí,“ svěřila se Královičová.

Osm tisíc sedm set korun v Kroměříži, devět tisíc v Holešově. To je nabídka Autoškoly Stratil, kde se za standard považují učebnice, výuková CD a testové otázky v ceně. „V Kroměříži se dá sehnat kurz i za šest a půl tisíce, my jsme tu zřejmě nejdražší. Jenomže máme vybavení na maximální možné úrovni včetně trenažéru, který rozhodně není všude,“ upozornil majitel autoškoly Radovan Stratil.

Doplnil, že rád vzpomíná na devadesátá léta, kdy začínal. „V té době si dělalo hodně Vietnamců řidičák, takže jsem uměl pár základních slov vietnamsky, jako vlevo, vpravo, křižovatka a podobně. Jeden si kdysi při zkoušce spletl v zatáčce pedály a skončili jsme ve škarpě,“ zavzpomínal se smíchem Stratil.