Žádné slitování nebudou mít policisté ani přestupkové komise nad těmi, kteří v novém roce usednou za volant s neplatným řidičským průkazem. Těm, kteří nechali výměnu dokladu na poslední chvíli anebo si ani o nový průkaz nepřišli požádat, hrozí nemalé pokuty.
Těch, kteří ještě mají průkazy vydané před 1. lednem 1994, jimž končí platnost 31. prosince, má být na Zlínsku ještě několik tisíc. Pracovníci radnic přitom například rozšiřovali pracovní dobu, aby lidé výměnu stihli.
„Snažili jsme se vyjít vstříc řidičům, kteří jsou v pracovní dny na cestách a mají se problém na úřad v běžnou pracovní dobu dostavit. Umožnili jsme jim zažádat o výměnu řidičského průkazu i v soboty 8. a 15. prosince. Této možnosti ovšem moc nevyužili, což nás mrzí,“ uvedl vedoucí evidenčně-správního odboru otrokovické radnice Marcel Nemček. V Otrokovicích zbývá podle mluvčího radnice Milana Plesara vyměnit sedm set průkazů. V těchto dvou sobotách však přišlo na úřad jen osmnáct lidí. Vzhledem k minimálně dvacetidenní lhůtě pro tisk dokladů nemohou řidiči, kteří přišli po 10. prosinci, počítat s tím, že by se jim podařilo získat průkaz ještě letos. Musejí si tedy řízení odpustit do doby, než dostanou nový.
Policisté musejí být podle své zlínské mluvčí Jany Bartíkové vůči nepořádným řidičům nekompromisní hned od 1. ledna. „Nemáme možnost jiného postupu. Lidé nemohou řídit, pokud průkaz nemají,“ upozornila Bartíková. Strážci zákona postupují stejně, ať už člověk průkaz zapomene doma, nemá jej vyřízený anebo má zakázáno řídit. Pokuta za jízdu bez průkazu může být až dva tisíce korun.
Mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková dodala, že je zákonem o provozu na pozemních komunikacích přesně stanovená sankce za jízdu bez dokladů. Proto nemůže být přestupková komise na takové řidiče ani mírnější, ale ani přísnější. „Sankce jsou jasné. Výzvy šly k řidičům několikanásobně, termín výměny byl několikrát posouván novelami zákona,“ upozornila Masaříková. Ve správním řízení za jízdu bez řidičského průkazu hrozí pokuta od 1500 do 2500 korun.