Nejen jeho potrápily ranní i večerní mlhy. Jsou-li silné, dohlednost je na 50 až 200 m. Při velmi silné mlze s viditelností pod 50 m už je dopravní situace nebezpečná.

NA VINĚ JE I INVERZE

„Počasí uplynulých dní bylo pod vlivem tlakové výše a teplého vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry. Tyto podmínky způsobují teplotní inverze a při zemi často bezvětří. S teplotní inverzí je úzce spojená i inverzní oblačnost, která plynule přechází v husté mlhy,“ vysvětluje důvod vzniku mlh Petr Münster z Regionálního předpovědního pracoviště v Brně.

Mlhy se začnou rozpouštět, pokud se do nich podaří sluníčku poslat sluneční paprsek. Počasí je ale v těchto podmínkách stabilní, a proto je pro paprsky velice těžké oblačnost a mlhy vypařit, popisuje meteorolog.

„Na Vsetínsku, kde jsou údolí úzká a okolní terén tak vysoký, že vykukuje z nízké oblačnosti, se díky oteplování svahů oblačnost shora ztenčuje a mlhy mizí během dopoledne. Třeba na Kroměřížsku to trvá mnohem déle,“ upřesňuje Petr Münster.

Abychom mohli hovořit o mlze, musí být splněna podmínka snížení dohlednosti při zemi horizontálně pod jeden kilometr.

„Mlha je produktem kondenzace nebo sublimace vodní páry ze vzduchu do drobných kapiček vody či drobných krystalků ledu, stejně jako oblak,“ uvedl Bohumil Kapek, bývalý ředitel 11. ZŠ v Malenovicích, dříve učitel biologie a přírodopisu.

Čím více je ve vzduchu vodních částeček, tím menší je dohlednost.

Princip vzniku mlhy je stejný jako u oblačnosti: je zapotřebí hodně vlhkosti ve vzduchu (třeba kolem vodních ploch nebo po dešti) a pokud možno bezvětří, aby se nahromaděná vlhkost a vznikající mlhy nerozplývaly do okolí. Nejčastěji mlhy vznikají při poklesu teploty. Při vysoké vlhkosti proto mohou mlhy vznikat už ve večerních hodinách.

„Relativní vlhkost vzduchu při mlze na stanici bývá 100 %, případně 99 %. Postupný pokles pod cca 95 % naznačuje už rychlejší ubývání mlh,“ dodává Münster.

ZIMA POMŮŽE

Aby nás mlhy přestaly trápit, je nezbytná změna počasí ve formě kompletní výměny vzduchu: mlhy přestanou vznikat příchodem studené fronty.

„Přišla v neděli. Ovšem neznamená to úplný konec mlh. Po dešti se do vzduchu dostává více vlhkosti a když se najde lokalita, kde během noci nebude foukat, může se mlha opět vytvořit. Větší pravděpodobnost výskytu mlh bude ve středu ráno, dlouhodobější inverzní charakter počasí naštěstí v dohledné době nečekáme,“ uvádí vedoucí oddělení Regionálního předpovědního pracoviště.

Ani očekávané listopadové mrazivé teploty tvorbě mlh nezabrání. Vznikající jinovatka však bude jistým odlehčením pro viditelnost. Absolutní vlhkost ve vzduchu se sníží usazením ledových krystalů na površích.