„Udržení koupaliště v provozu nás stálo hodně peněz a úpravy dle legislativy sprchy s teplou vodou, přelivové hrany u bazénu a další by si vyžádaly celkovou přestavbu s vysokou finanční náročností. Nová rekonstrukce již nebyla tím, co bychom chtěli se společníky dotovat," připomněl jeden z majitelů Zdeněk Blažek, pro kterého je koupaliště Riviéra prý srdeční záležitostí. Jako kluk trávil léto na Riviéře u prarodičů.

Ještě před třemi lety bývalá primátorka Irena Ondrová zvažovala odkup koupaliště městem. Podle náměstka primátora Ondřeje Bětáka však v současnosti neprobíhají žádná jednání související s koupalištěm Riviéra.

„V Malenovicích teď byly prioritou především dopravní stavby. Nejsem si vědom nějakého zvláštního tlaku, aby město tuto situaci aktivně řešilo," doplnil druhý náměstek primátora Aleš Dufek.

Aby mohlo být koupaliště znovu zpřístupněné návštěvníkům, je nutná jeho rekonstrukce. Podle ředitele Lázní Zlín Lubomíra Matouška by v současnosti oprava koupaliště stála okolo čtyřiceti až šedesáti milionů korun.

„V případě prodeje jsme ochotni areál prodat za cenu pozemků a použitelných věcí, tedy za částku okolo deseti milionů korun. I tak by cena prakticky nového koupaliště byla jen zlomkem ceny koupaliště na Jižních Svazích," prohlásil Zdeněk Blažek.

Jedině město

Podle mluvčího magistrátu Zdeňka Dvořáka investovalo město už do výstavby koupaliště Panorama na Jižních Svazích, a to 99 milionů.

„Pokud jde o můj soukromý názor, tak město ke škodě občanů Malenovic o odkup koupaliště Riviéra mít zájem nebude a jako jeden z důvodů je a bude, že jsem jako spoluvlastník areálu současně zastupitelem města," prohlásil Blažek. Město v roce 2000 už od něj a jeho společníků ale odkoupilo koupaliště Zelené.

Opak ale může být pravdou. „Výhledově si myslím, že nikdo jiný než město toto koupaliště nemůže odkoupit a uvést do provozu," uvedl druhý náměstek primátora Aleš Dufek. S tím souhlasil i majitel koupaliště Zdeněk Blažek: „Pokud má být v Malenovicích koupaliště, tak jediným investorem může být město."

„Co se týče jiného využití, máme zájemce o koupi pozemku, ale k jinému komerčnímu využití než k rekreačnímu. To zřejmě povede k naší žádosti o změnu územního plánu. Pokud tato změna nebude odsouhlasena, bude pozemek ležet ladem," řekl Blažek.

„Osud koupaliště je smutný. Jako malá jsem tam chodívala často. Má dlouholetou tradici a přes léto nahrazovalo obyvatelům Malenovic moře. Ti teď musí dojíždět na okolní koupaliště," upozornila fotografka Martina Hubníková.

Podle mluvčího Zdeňka Dvořáka mohou obyvatelé využívat třeba blízké koupaliště v Loukách, jehož provoz město Zlín podporuje každoročně finanční dotací. Díky MHD jsou také přístupné obě venkovní koupaliště Zelené a Panorama nebo areál na Hradské.

Historie koupaliště sahá do roku 1932, kdy byl pronájemcem upraven rybník na plochu pro koupání. V roce 1992 Riviéru koupil Zdeněk Blažek se společníky v dražbě za 1,6 milionu korun. Majitelé koupaliště Zdeněk Blažek, Miroslav Špendlík, Milan Karlíček a Josef Krajča investovali do rekonstrukce sedm milionů. Koupaliště se v té době pyšnilo druhým nejdelším toboganem v České republice v délce 104 metrů.

ZUZANA TOMÁŠKOVÁ