Slevy půjde uplatňovat na vyznačených místech v republice, na Slovensku i v Rakousku, kde projekt původně vznikl. „Registrovat se lze na www.rodinnepasy.cz, případně e-mailem nebo poštou,“ sdělil mluvčí projektu Stanislav Skoumal.

Je přitom nutné zadat přesně jména rodičů a dětí. „U ratolestí je potřeba doplnit i rok narození. Připsat se musí dále adresa trvalého bydliště včetně směrovacího čísla a e-mail, případně telefon,“ doplnil. Do přibližně šesti týdnů rodiče obdrží slevovou kartu, na jejímž základě je možné výhodné nákupy uplatňovat.

Seznam poskytovatelů zvýhodnění pro rodiny je k dispozici na uvedených internetových stránkách. Celkem je jich asi třináct tisíc, z toho několik set ze Zlínského kraje.

V regionu tak půjde navštívit například s padesátiprocentní slevou Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, nebo zajít do zlínského multiplexu s desetiprocentní slevou na rodinné vstupné. Zvýhodnění nabízejí také hotely, síť prodejen s outdorovým vybavením nebo firma zaměřená na prodej oděvů.

Podle Skoumala nemusí mít lidé vstupující do systému obavu ze zneužití svých údajů těmito společnostmi. „Data jsou chráněná a žádná nevyžádaná korespondence nehrozí,“ přislíbil.

Projekt pomohla zavést regionální samospráva, která dala dva miliony z rozpočtu na vedení databáze a vydávání katalogů. „Do systému jsme zapojili i pětatřicet kulturních institucí, které zřizujeme. Z nich také vymizí takzvané muzejní pasy, poskytující rodinám o něco složitější možnosti slev,“ uvedl radní pro kulturu a cestovní ruch Zlínského kraje Jindřich Ondruš.

V předstihu se do projektu přihlásilo už dvě stě lidí. „Do konce roku předpokládáme zapojení nejméně tří tisíc občanů. Předtiskli jsme už karty pro deset tisíc zájemců, kam stačí doplnit jejich údaje,“ nastínil Ondruš.

Místa poskytující slevy budou označena nálepkou s podobiznou veverčí rodinky, která projekt symbolizuje, případně logem mezinárodního systému Sphere card, kam rodinné pasy patří.

O chystaných výhodách ví už i Hana Gajdošíková ze Zlína, matka tří neplnoletých dětí. „Když s rodinou jdeme třeba do zoo, plavat nebo do restaurace, vydáme hodně peněz. Pokud to vyjde leaciněji, určitě budeme moci vyrazit častěji,“ těší se Gajdošíková.

Například jedna z nejnavštěvo­vanějších turistických atrakcí kraje Zoo Lešná se však podle tamního řediele k rodinným pasům zatím nepřipojila. „O projektu jsem zatím ani neslyšel,“ sdělil ředitel.