Na chystané změny doplatí i nepedagogičtí pracovníci, a to nejen ti, kteří mají na starosti uklízení a vaření pro děti. Jedná se také o podporu, bez které se některé děti a školy neobejdou, jako jsou asistenti, psychologové a mnoho dalších pozic.

Přehled zapojených škol naleznete zde:

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Pondělní stávka. Podívejte se, které školy na Zlínsku zůstaly zavřené

Jak se na stávku dívají samotní rodiče, kteří museli si zajistit hlídání nebo náhradní program pro děti ? Většina ji podporuje.

Lenka Machalová, dcera 11 let, syn 8 let: Dcera do školy šla, syn zůstal doma. Takže u nás se hlavně řešilo vzájemné pošťuchovaní, já do školy nemusím a ty jo. Hlídání máme zajištěno, protože bydlíme v dvougeneračním domě. Horší to mají rodiče, kteří tuto možnost hlídání nemají. Protesty učitelů chápu, ale škola by se možná měla zamyslet alespoň nad zajištěním dopoledního náhradního programu pro pracující rodiče.

Petra Janečková, synové 6 a 9 let: Jsem matka a zároveň učitelka. Z pohledu rodiče, protože mám zajištěné hlídání, tak situaci neřeším. Z pohledu pedagoga mě situace ohromně štve z důvodu neinformovanosti veřejnosti. Lidé neví, za co se vlastně stávkuje a nás učitele štvou narážky, že nám jde jen o peníze a že máme zase málo. Myslím si, že se úspory hledají na nesprávných místech. Nedovedu a ani si nechci představit například výuku cizích jazyků ve skupině 25 a více žáků.

Lenka Julínková, syn 8 let: Učitele chápu, úsporná opatření určitě školství ani zdravotnictví nijak nepomohou. Syn navštěvuje základní školu, která zůstala otevřená, takže pro nás to žádné komplikace neznamenalo. I kdyby ale zůstal doma, pochopila bych to.

V Otrokovicích podpořili stávku peticí

Základní škola T. G. Masaryka v Otrokovicích zůstala otevřena v omezeném režimu.

„Nakonec se nám podařilo zajistit výuku formou suplovaných hodin a spojením skupin žáků. Děti měly téměř běžné vyučování na jaké jsou v pondělí zvyklé,“ přiblížila den ředitelka školy Marta Zakopalová. Školní jídelna a družina byla však uzavřena.

„Žákům jsme zajistili náhradní stravování formou bagety a pitného režimu, které si mohli dát buďto v jídelně nebo vzít domů. Tuto formu využila zhruba čtvrtina dětí,“ doplnila Zakopalová.

V ZŠ Trávníky v Otrokovicích stávku podpořili peticí, chod školy ovlivněn nebyl.

„O prsa“ porazil Jiří Čunek senátora Josefa Bazalu v souboji o lídra kandidátky lidovců do krajských voleb
„O prsa“ porazil Čunek senátora Bazalu. Je lídrem lidovců do krajských voleb

Naopak děti navštěvující ZŠ Mánesova a Mateřská škola Otrokovice se všemi odloučenými pracovišti i školními jídelnami si v pondělí užili den volna.

„Stávka, do které vstupujeme, je za zachování současných podmínek ve vzdělávání, za budoucnost a kvalitu vzdělávání našich svěřených dětí. Byla bych velmi ráda za vaši podporu a pochopení pro všechny pracovníky MŠO, kteří se nebojí veřejně vyjádřit svůj názor a zasadit se o kvalitní vzdělávání, podmínky a prostředí pro všechny děti,“ zdůraznila ředitelka Mateřské školy Otrokovice Ivana Šímová.

„Jsme přesvědčeni, že bojujeme za vaše děti a jejich budoucnost. Vzdělávání musí být prioritou nejen pro nás, ale i pro všechny, kteří do něj jakýmkoliv způsobem vstupují,“ připojila se ředitelka ZŠ Mánesova Marcela Javoříková.

Ve Vsetíně pomohla s dětmi knihovna

Dveře do školy nebo školy zůstaly v pondělí ve Vsetíně zavřené v pěti školách a jedné mateřské školce. V základní škole Integra proběhla výuka v plném rozsahu. Z mateřských škol se do stávky zapojila pouze MŠ Luh.

S ohledem na nahlášenou stávku upravila Masarykova veřejná knihovna v pondělí mimořádně provozní dobu a vytvořila tak prostor pro strávení volného času dětí a mládeže.

Odboráři některých velkých podniků ve Zlínském kraji podpoří pondělní stávku

V dětských knihovnách Luh a Rokytnice bude otevřeno od 8 do 17 hodin, v dětské knihovně a v K klubu na Dolním náměstí bude otevřeno od 8 do 18 hodin. Knihovna připravila pro školáky ve všech dětských knihovnách aktivity v podobě tvoření a roboherny, prostory knihoven můžou školáci a studenti využít také k volné zábavě-četbě, poslechu hudby, či společnému setkání.