Už na konci června přitom Palkovičovi úřad požádali o udělení výjimky ze zákona a prominutí skoro stotisícového dluhu. Ten vznikl po krádeži automobilu, na jehož koupi předtím stát rodině přispěl. Nezaměstnaní manželé teď mají podle zákona poměrnou část stotisícového příspěvku vrátit, jinak půjdou před soud.

„Stále neznáme rozhodnutí pana ministra Nečase,“ potvrdila Ilona Palkovičová, která se musí čtyřiadvacet hodin denně starat o devítiletou dcerku s myotonickou dystrofií.

Stručná odezva z ministerstva přišla alespoň po urgencích redakce Deníku, který státní úřad vyzval k přešetření nezvyklého případu . „Potvrzuji tímto přijetí vašeho dotazu, bohužel paní inženýrka, která má v gesci tuto problematiku je na dovolené. Jakmile od ní získám vyjádření, hned vám jej předám,“ sdělila minulý týden Deníku pracovnice ministerstva Marie Zlatohlávková. Ani Palkovičovi, ani redakce se dosud bližšího vyjádření nedočkala. Mezitím si holešovští manželé už museli sehnat levnější podnájem, do kterého se právě zítra mají stěhovat. Otec rodiny totiž přišel kvůli rušící se výrobě v Holešově o zaměstnání.

„Budeme bydlet v polovině domku v Drahlově, pomohla nám to sehnat jedna realitka,“ podotkla Palkovičová.

Protože rodině mimo soudu a exekuce hrozí i to, že nebudou moci v následujících pěti letech žádat o příspěvek na nové auto, oslovil Deník sdružení ADRA, jež se zaměřuje na sociální pomoc a angažuje se v oblasti jednorázové podpory potřebným.

Vedoucí zlínské pobočky ADRY Alena Rusová předala naši žádost o finanční výpomoc pro Palkovičovy předsedovi nadace Vítězslavu Vurstovi. „Věřím, že vám brzy odpoví. Prosím, informujte mně o výsledku, pokud by nemohla pomoci naše nadace, pokusíme se hledat dál,“ přislíbila Rusová.

Tento týden navíc Dušan Palkovič získal novou naději na získání práce. Na jeho bývalého zaměstnavatele, bystřickou společnost TON, se totiž obrátila nejmenovaná kroměřížská firma s tím, že je schopna přijmout několik desítek propouštěných zaměstnanců.
„Určitě to zkusím. Práci bych měl blízko nového bydliště,“ děkoval Dušan Palkovič za zprostředkování.