Mimořádné zastupitelstvo svolal současný starosta Rokytnice Antonín Goňa. „Sedm zastupitelů rozhodne, zda ve sporu budeme pokračovat, anebo žalobu stáhneme,“ upřesnil starosta. Vesnice ve sporu z roku 2001 požaduje převedení sedmi procent akcií za stejné procento počtu obyvatel tehdejšího Slavičína přidělených státem městu předtím, než se Rokytnice oddělila.

„Sousední Bohuslavice nad Vláří ve stejném sporu, který byl ve Zlíně, prohrály,“ zdůvodnil váhání nad dalším pokračováním sporu Goňa. Právě proto chce nechat zastupitelstvo rozhodnout, co bude dál. Dodal, že od roku 2001, kdy obec žalobu podala, prý ještě nebylo žádné soudní jednání.

Obec se Slavičínem vede spor o akcie energetických firem

Jednoznačně pro pokračování sporu je ovšem bývalá starostka obce a nyní senátorka Jana Juřenčáková. Právě ona před lety iniciovala odtržení a osamostatnění obce. „Už v loňském roce nabídl slavičínský starosta našemu, že Slavičín uhradí náklady na právníka a další poplatky, pokud Rokytnice svou žalobu stáhne. Šlo zhruba o sto tisíc korun. Pokud ale naši zastupitelé v neděli tomuto požadavku vyhoví, obec beznadějně přijde o částku ve výši celého ročního rozpočtu,“ tvrdí. Po-dle zastupitelky Věry Poláchové by tak vesnice dopadla jako manžel, který po rozvodu nic z manželství nedostal.

Peníze za akcie získaly díky dřívějšímu odtržení od Slavičína obce Šanov, Lipová a Rudimov. „U nás to bylo asi jeden a půl milionu korun. Byla to dost významná injekce do rozpočtu,“ konstatoval starosta Rudimova Ludvík Matula.

Obce Petrůvka, Bohuslavice nad Vláří a Rokytnice se oddělily až po přidělování akcií. V Petrůvce se nesoudí. Bohuslavice nad Vláří spor o akcie za dva a půl milionu prohrály, odvolaly se však.

Starosta Slavičína Jaroslav Končický řekl, že město postupovalo v souladu s tehdejším rozhodnutím ministerstva vnitra. „Pokud se nedělily dluhy a závazky, nemůžou na druhé straně chtít ani finanční prostředky,“ řekl Končický.