Ty město získalo ještě v době, než se Rokytnice oddělila. Po Slavičíně tak vedení nově vzniklé obce požadovalo sedm procent akcií, tedy tolik, kolik procent obyvatel odtržením ubylo.

Čerstvé rozhodnutí rokytnického zastupitelstva se však nesetkalo s velkým pochopením místních. Začínají se objevovat jedinci, kteří by měli zájem o odkoupení pohledávek a ve sporu by pokračovali.

„Už v roce 2007 jsem nabídla, že spor včetně soudních výloh ve výši asi 250 tisíc korun převezmu na sebe a až jej vyhraji, polovinu daruji obci. Tenkrát jsem se však nesetkala s kladným ohlasem ze strany vedení obce. Teď zkusím znovu zabojovat,“ uvedla členka rokytnického zastupitelstva Věra Poláchová.

Dodala, že se jí navíc příliš nezdají okolnosti, za jakých bylo ukončení sporu projednáno.

„Rozhodnutí padlo na pátečním zastupitelstvu i přes to, že tento bod nebyl zanesen v programu jednání. Což není zrovna fér vůči občanům, protože tohle je zrovna věc, která se týká všech a měli by o ní být informování předem,“ rozčílila se Poláchová.

Podle starosty Rokytnice Antonína Goni však všechno proběhlo v pořádku. „Dne 2. března přišel dotaz od okresního soudu, zda hodláme ve sporu pokračovat, nebo jestli žalobu stáhneme,“ sdělil starosta.

Doplnil, že odpověď museli oznámit nejpozději do dvaceti dnů. „Vzhledem k tomu, že bylo už delší dobu naplánované zastupitelstvo na minulý pátek, projednali jsme to rovnou, abychom to zbytečně neodkládali,“ vysvětlil Goňa.

Důvodů pro ukončení sporu bylo podle něj prý hned několik. „Vleklo se to bezvýsledně už několik let. Navíc právnické analýzy, které jsme si nechali zpracovat, nedoporučovaly, abychom ve sporu pokračovali,“ poukázal starosta.

Rozhodnutí obce pokračovat ve sporu se Slavičínem podlomila i prohra sousedních Bohuslavic nad Vláří, které neuspěly ve stejné věci u okresního a s odvoláním pak ani u krajského soudu. A také to, že z obcí, které se od větších celků po roce 2000 odtrhla, neuspěla s žalobou žádná.

S tím ale zastupitelka Poláchová nesouhlasí. A není jediná, kdo není s rozhodnutím o ukončení sporu spokojen.

„Když už jsme to jednou začali, tak by se to mělo dotáhnout do konce. Jsem rozhodnutý pokusit se pohledávky získat,“ řekl jeden z obyvatel Rokytnice Josef Mentlík. Podotkl, že pokud by se mu podařilo u soudu zvítězit, podobně jako Poláchová by polovinu částky, tedy podle odhadů něco přes 2,5 milionu korun, věnoval obci.

Na straně nespokojených občanů stojí i bývalá starostka obce a nyní senátorka Jana Juřenčáková. Právě ona před lety iniciovala odtržení a osamostatnění obce.

„Když jsme se sporem začínali, řekl nám tehdy odborník na správní právo, že máme velkou šanci na úspěch. To samé mi ve středu dopoledne potvrdil i právní zástupce, který obec chvíli v tomto sporu zastupoval. Takže nechápu proč by se to mělo vzdát,“ upozornila Juřenčáková.

I podle ní je velmi zvláštní, že obec o ukončení rozhodla tak narychlo a ve vší tajnosti.

„Rozhodla jsem se proto oslovit zlínský dozorový orgán ministerstva vnitra, který má kontrolovat samosprávu obcí, aby prověřil, zda nebylo něco porušeno. Podle mě totiž obešli všechno,“ poznamenala senátorka.

Zmínila, že pokud by to bylo potřeba, byla by ochotná sama pohledávky odkoupit a pak polovinu nabídnout obci. „K tomu však zřejmě nedojde. Atmosféra mezi lidmi totiž začíná napovídat tomu, že by mohlo ve vesnici vzniknout dokonce i sdružení, které by se na pokračování sporu podílelo,“ přiblížila Juřenčáková.

A co na to starosta obce? „Kdybychom dostali písemné žádosti o odkoupení pohledávek, měli bychom svolat zastupitelstvo a návrh projednat. Pokud by jsme na něj přistoupili, museli bychom své usnesení o zrušení žaloby vzít zpět,“ popsal starosta obce Rokytnice Antonín Goňa. Zdůraznil, že žádnou takovou žádost ale doposud na úřadě neobdrželi, takže všechny závěry jsou zatím jen předčasné.

Zástupce druhé strany soudního sporu, Starosta Slavičína Jaroslav Končický, rozhodnutí Rokytnice vítá. „Považuji to z jejich strany za velmi rozumný krok,“ poznamenal Končický.

Peníze získaly díky dřívějšímu odtržení od Slavičína obce Šanov, Lipová a Rudimov.

Obce Petrůvka, Bohuslavice nad Vláří a Rokytnice se však oddělily až po přidělování akcií. V Petrůvce se nesoudí. Bohuslavice nad Vláří spor o akcie u okresního soudu prohrály, odvolaly se však ke krajskému soudu. Ani tam ale neuspěly. „Předpokládáme, že vyhrajeme až u ústavního soudu,“ věří starosta vesnice Jiří Slovák.