„Podobnou akci mají v sousedních Kaňovicích, tak jsme to trošku okopírovali,“ culil se organizátor Jaroslav Holík.

Ideální místo pro předvádění svého umu našli řemeslníci v roubené stodole za obecním úřadem. „Prostory patří obci a myslím, že se sem právě taková akce hodí,“ podotkl Holík.

Ukázat dovednosti sem přišli lidé místní i přespolní, od dětí až po důchodce. „My tady předvádíme drátkování. Mě to naučila starší sestra a já jsem to naučila Domču,“ pravila desetiletá Iveta Lognierová z Březůvek a ukazovala na svou o rok starší kamarádku.

Při drátkování se oplétají různé předměty

„Těžké to není, potřebujete drátek, kleštičky a kamínek na oplétání. Nejtěžší je dělat všechny očka stejně,“ dodala Iveta.

Z opačného věkového spektra i jiného konce republiky byla naopak Helena Miturová z Čeladné. „Mám tady věci z vlny. Jakmile ostříháte ovci, vlnu vyperete a pak se dá použít jako výplň například do přikrývek. Taky se ale může příst ručně na kolovrátku, aby vznikla příze,“ popisovala Miturová.

Mladší ročníky řemeslníků byli především studenti umělecky zaměřených škol. Kováři a keramička byli z Luhačovic, rytecký obor přijeli představit dva mistři a učnice z Uherského Brodu.

Rýt mu pomáhala malá dcerka

Mistr Miroslav Kutnar měl navíc co dělat i s tříapůlletou dcerkou Stellou, která se mu snažila při rytí do dřeva pomáhat. „Vzal jsem ji sem prvně, zatím mi moc nepomáhá, spíš jenom ťuká do rydla,“ smál se Kutnar.

Podle něj se ryjí hlavně zbraně. „Ryjeme pažby a kovové části pušek, pistolové rukojeti a podobně. Do dřeva pak různé kazety. Nemusíte ani umět malovat, spíš je důležitá kreativita a zručnost. Bohužel teď máme málo žáků, asi to není moc atraktivní obor,“ zalitoval rytec.

Návštěvníkům se ale akce moc líbila. „V pátek bylo škaredé počasí, měli jsme strach, jak bude, ale nakonec se to vydařilo. Určitě bychom neměli nechat tradice nepovšimnuty, proto jsou takové akce důležité,“ myslí si Ludmila Holíková z Březůvek.

Už na další ročník se těší taktéž místní obyvatelka Lenka Vrzalíková. „Je to tu pěkné, určitě přijdu i za rok,“ ujistila s úsměvem.