Loňské investice do propagace se vyplatily mikroregionu Chřiby, pod který spadá rozhledna na Brdu. „Kromě výroby nových reklamních předmětů jsme se prezentovali i na veletrhu Regiontour Brno a vyplatilo se nám to. Od začátku dubna, kdy začala sezona, až do konce srpna rozhlednu na Brdu navštívilo přesně třináct a půl tisíce lidí, což je velmi pěkná turistická účast,“ informoval o statistice starosta Kostelan u Kroměříže a zároveň předseda mikroregionu Chřiby Jan Petřík.

Na zvýšení celkové návštěvnosti mají na Brdu ještě hodně času. Sezona tam trvá až do října, podle počasí pak bude objekt zpřístupněn i v listopadu. Oblíbené pak bývají vánoční výstupy, které se uskuteční od 25. do 31. prosince.

Rozhledna na Brdu stojí již pět let a za tu dobu se na ní začal projevovat zub času. „Od začátku září je otevřeno už jen o víkendu nebo na objednávku. Přes týden je potřeba zrealizovat drobné opravářské práce, hlavně nátěry oken. Nutná je i oprava střechy, na které nadělal neplechu vítr,“ doplnil Petřík s tím, že celkové výdaje na údržbu rozhledny se budou pohybovat kolem částky třiceti tisíc korun.

S letošní návštěvností jsou spokojení i na Lopeníku. Na tamní rozhlednu si letos zatím našlo cestu kolem dvou tisíc a dvou stovek návštěvníků.

„To je dobré číslo. Díky vstupnému si držíme vyrovnaný rozpočet. Na pohlednicích a turistických známkách se totiž moc vydělat nedá,“ uvedl starosta Lopeníku Vojtěch Vrablík. Ten měl v minulosti problémy se sháněním správce rozhledny, ve kterém mu pomáhal pracovní úřad. „S těmito zaměstnanci je potřeba jednat trochu s citem. Je to zodpovědná práce s lidmi a penězi,“ dodal Vrablík.

Rozhledna na Lopeníku je otevřená od května do konce listopadu, kdy v ní zástupci mikroregionu Bojkovsko pořádají kateřinské zavírání. V podzimních měsících ale bude objekt přístupný podle panujícího počasí. Na rozhlednu se totiž turisté musejí dostávat po šestikilometrové lesní cestě.

S existencí rozhleden v regionu je spokojená Zdeňka Svobodová z Uherského Hradiště. „Je jen škoda, že bývají zavřené. Nedávno se mi stalo, že Brdo nebylo v osm ráno otevřené. Mohli by pro zájemce nechat klíč na chatě na Bunči,“ přišla s nápadem na vylepšení služeb Svobodová.