"Silný prášek od bolesti pomohl jen na chvíli. Nemohla jsem ležet na břiše, na boku, cvičení jsem vzdala už dávno," popsala své problémy Kateřina Kopečková ze Zlína.

Patří mezi ženy, které nemocněly takzvanou endometriózou. Tímto onemocněním trpí podle České gynekologické a porodnické společnosti skoro každá desátá žena.

Ve Zlíně vznikne po Znojmu a pražském Motole třetí centrum v České republice, které se bude na její léčbu specializovat.

"Endometrioza je poměrně zákeřné onemocnění, které postihuje ženy v reprodukčním věku. Je takzvaně hormonálně závislé," vysvětlil primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajké nemocnice Tomáše Bati Martin Trhlík.

Projevuje se výskytem tkáně podobné děložní sliznici na jiném místě než v děloze, kde je její výskyt přirozený.

"Většinou někde v pánvi: ve vaječníku, na pobřišnici, či v prostoru mezi zadní stěnou pochvy a přední stěnou konce tlustého střeva," upřesnil odborník.

Brání v pratnerském životě, ovlivňují psychiku

Na všech místech se ale tkáň chová velmi podobně jako v děloze. Na základě hormonálních změn v těle ženy dochází k jejímu cyklickému rozpadu a ke krvácení. Stejně jako při menstruaci.

"Je-li ale mimo dutinu děložní, nemá krev kam odtékat a místně vyvolává bouřlivou reakci organizmu: vazivovatění, tvorbu bolestivého jizvení, cysty na vaječníku," přidal.

Tato ložiska pak mohou poškozovat funkci vejcovodu, samotné děložní sliznice, mohou způsobit postupnou neprůchodnost močovodu či střeva.

Jsou bolestivá, brání ženám v normálním partnerském životě a svou trvalou chronickou bolestivostí ovlivňují negativně celkovou psychiku ženy.

Jedním z nejvážnějších následků tohoto onemocnění může být až neplodnost.

Vzniká ale i po operacích jako je například odstranění dělohy nebo císařský řez.

"Obě děti jsem rodila císařským řezem," uvedla paní Kateřina.

Problémy začaly až po druhém porodu. "Bolestí přibývalo, ložisko se zvětšovalo. Pomohla ale až druhá operace," uvedla.

Technicky nejnáročnější operace

Lehké počínající formy onemocnění lze podle slov primáře ovlivnit užíváním hormonálních léků včetně antikoncepce, která utlumí aktivitu jednotlivých ložisek.

"Pacientky dále užívají léky proti bolesti," uvedl.

Těžké formy, především ty, které se nazývají hluboká pánevní endometrióza, kdy ložiska prostupují hluboko do zdravé tkáně, je možné léčit pouze chirurgickým zákrokem. Jednotlivá ložiska jsou operativně odstraněna.

"Právě tato léčebná činnost je smyslem existence specializovaných center," vysvětlil Martin Trhlík.

A právě takové centrum vznikne i ve zlínské KNTB.

"Operace endometriozy patří mezi technicky nejnáročnější gynekologické chirurgické výkony vyžadující dlouholetou zkušenost a trénink lékařů, včetně potřeby mezioborové spolupráce, kdy na léčbě se podílí i chirurg nebo urolog," přidal primář.

Otevřou možná ještě letos

Vznik centra je podle jeho slov proces, který je zahájen sestavením týmu, který má s danou problematikou zkušenost.

"Ten se nám podařilo sestavit již v říjnu 2018," uvedl lékař.

Za dodržování mezinárodních standardů by chtěli celý proces završit akreditací Evropské společnosti pro léčbu endometriozy splněním všech kritérií.

Datum otevření centra by mohl padnout ještě na tento rok, nebo na počátek roku 2020.

"Pacientky již nyní léčíme stejným způsobem, jako bychom akreditaci měli. Úspěšná historie pracoviště usilujícího o akreditace je základní podmínkou k jejímu získání," přiblížil primář.

Pro vznik centra je nezbytné mít minimálně 3 vysoce operačně erudované gynekology a navázat kvalitní mezioborovou spolupráci s chirurgy, urology a radiology. Charakter operační léčby totiž mnohdy přesahuje oborové hranice. Radiolog zásadně pomáhá se stanovením diagnózy především hodnocením výsledků magnetické rezonance.

Neodmyslitelnou součástí centra je kvalitní vybavení operační technikou v oblasti takzvané miniinvazivní chirurgie, především laparoskopií. Zlínské gynekologicko-porodnické oddělení je i současně i onkogynekologickým centrem, což je podle primáře Martina Trhlíka velkou výhodou. Onkogynekologická centra jsou v dnešní době podle něj velmi kvalitně vybavována z centrálně řízených dotačních programů, která umožňují pořízení vybavení na evropské špičkové úrovni.