Město jej hodlá realizovat jako jednu z největších investičních akcí v příštím roce.

A na radnicích na Zlínsku teď doslova přehazují miliony korun. Ale jen v rozpočtových plánech.

Obyvatele otrokovické části Baťov potěší nový vjezd do tamního průmyslového areálu Toma. Hlavní stavební práce by podle mluvčí otrokovické radnice Lenky Vaculové měly probíhat právě v příštím roce. Jeho prostřednictvím totiž dojde k odklonění části automobilové dopravy a tím také k pozitivnímu dopadu na životní prostředí. Předpokládané náklady jsou jednasedmdesát milionů korun, dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP SM) by měla činit více než třiapadesát milionů. „Vlastní zdroje činí necelých osmnáct milionů korun," vyčíslila Lenka Vaculová.

Více než sedmnáct milionů korun spolyká vybudování cyklostezky Zlín–Otrokovice. Ta zajistí bezpečnou přepravu cyklistů. Kromě výletů ji budou moci lidé využívat také při jízdě do práce či do školy, vyhnou se tak díky ní frekventovanému hlavnímu silničnímu tahu. „Původně jsme měli realizaci stavby rozplánovanou do tří let, kvůli finanční náročnosti. Podařilo se nám ale nakonec získat dotaci z ROP SM, která bude platit pětaosmdesát procent, tedy téměř čtrnáct milionů korun," přiblížila Lenka Vaculová.

Valašské Klobouky mimo jiné trápí, že už nemají kam pohřbívat zesnulé. V příštím roce proto chtějí zapracovat na rozšíření hřbitova a vytvořit další místa. Investují do toho zhruba milion korun.

Mnohem více, zhruba sedmnáct milionů korun, však spolyká rekonstrukce tamního sídliště Palackého. Dotkne se komunikací, chodníků či dětského hřiště. „Z ROP počítáme s částkou zhruba deset a půl milionu korun. Do opravy se pustíme podle počasí, v dubnu či květnu," informoval starosta Valašských Klobouků Dalibor Maniš.

Devět milionů korun půjde pro změnu na zateplení domu s pečovatelskou službou, osm milionů pak na opravu Kulturního domu Klobučan. „Dotaci zatím přislíbenou nemáme, podali jsme si ale žádost na opravu Klobučanu," doplnil Dalibor Maniš.

Slavičín má před sebou revitalizaci čtvrti Vlára za přispění peněz z ROP SM. Dotkne se parkovišť, chodníků, zeleně či veřejného osvětlení. Rozpočet na akci je devět milionů.

Druhou největší položkou v rozpočtu má být revitalizace čtvrti Malé Pole. Náklady starosta města Jaroslav Končický vyčíslil na zhruba sedm a půl milionů korun.

„Z vlastních peněz bychom rádi dali do pořádku obřadní síň na našem hřbitově. Je už stará a poplatná své době. Je malá. Smuteční hosté musejí stát venku a to není zrovna dobrá vizitka," vysvětlil Jaroslav Končický. „Akce přijde asi na čtyři miliony korun," upřesnil starosta Slavičína.

Krajské město hodlá v příštím roce hospodařit s přebytkovým rozpočtem. Příjmy by měly dosáhnout výše 1,252 miliardy korun, výdaje 1,250 miliardy korun. Pro rozpočet hlasovalo třiadvacet zastupitelů z celkového počtu sedmatřiceti přítomných.

V rozpočtu je vyčleněno 170 milionů korun na investice s tím, že další finance se přidají na počátku roku 2014, kdy se rozdělí přebytek z letošního roku. „Mezi největší investiční akce bude v příštím roce patřit obnova parku Komenského v centru krajského města," informoval mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Druhou největší investicí má být rekonstrukce alespoň jednoho bytového domu segment na Jižních Svazích, a to za zhruba čtyřiadvacet milionů.

Napajedla čeká především zateplování 1. základní školy a tamní mateřské školy. Náklady vycházejí na dvě desítky milionů korun. Město na to získalo dotaci z Operačního programu Životního prostředí, zbytek dofinancuje ze svého rozpočtu. „Rozpočet jsme schválili už sedmadvacátého listopadu, včetně investičních akcí," dodala starostka Napajedel Irena Brabcová.