Ostrá slova zvolil komunista Šlahař v diskusi na začátku jednání, kdy vyjadřoval nespokojenost s odpovědí zlínské primátorky na svou interpelaci ze dne 29. března. Tehdy žádal seznam všech, kteří radnici zastupují v řídících orgánech společností s majetkovou účastí města.

„Paní primátorko, vůbec jste mě nepřesvědčila o věrohodnosti těchto orgánů, ba naopak jste mi potvrdila to, jak pokračujete po vzoru největšího podvodu minulého století privatizace podvodníkem občanem Klausem a nastolení mafiánsko-zlodějského systému,“ pronesl zastupitel.

To mu však vyneslo velkou nelibost ze strany jeho kolegů. „Podáme podnět pro prošetření trestných činů pomluvy a podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka,“ oznámila primátorka Irena Ondrová (ODS).

Zastupitel Šlahař totiž mimo jiné řekl, že obyčejným lidem nezbývá nic jiného, než začít budovat rudé gardy a dávat dohromady rudé odbory. „Považuji to za jeho velkou osobní ostudu a žádám, aby se za svá stalinistická slova veřejně omluvil,“ zdůraznil člen zastupitelstva Ondřej Kapusta (ODS).

Jednoznačným rozhořčením nad Šlahařovými výroky se netajili představitelé města napříč celým politickým spektrem, vyjma komunistické strany. „Je to nepřijatelné. Jeho názory mu neberu, ale musí se vyjadřovat v určitých mezích,“ podotkl zlínský radní Karel Jankovič (ČSSD).

Svůj souhlas s podáním trestního oznámení vyjádřila také zastupitelka Svatava Nováčková (Nezařazení) a politické kluby stran Volba pro Zlín, ZHN a KDU-ČSL. „Pan Šlahař měl jediné štěstí, že to dál nekomentoval, jinak bych žádal jeho odstoupení ze zastupitelstva. Není to poprvé, podobně urážlivě se vyjadřoval i při diskusi o umístění pamětní desky politických vězňů na budovu radnice,“ postěžoval si náměstek primátorky a křesťanský demokrat Miroslav Kašný.

Vzhledem ke Šlahařovu označení „občana Klause“ za podvodníka kontaktoval Deník také ředitele tiskového odboru prezidentské kanceláře, ten se však do uzávěrky nestihl vyjádřit.

Ústřední výbor KSČM ale včerejší proslov Josefa Šlahaře obhajuje. „Je pravda, že 90. léta minulého století budou zapsána v historii státu jako období, kdy se děly značné privatizační podvody. Koneckonců obdobné hodnocení jako pan Šlahař provedl i bývalý premiér Miloš Zeman. KSČM ovšem nechystá žádné rudé gardy, o kterých v emocionálním zápalu hovořil zlínský zastupitel,“ sdělila mluvčí ÚV Monika Hoření.

Sám Šlahař už nechtěl dále své vyjádření komentovat. „Co jsem řekl, jsem řekl,“ prohlásil jen po skončení zastupitelstva .