Když to jde na horách, tak proč ne u biotopu

V areálu místního biotopu najdou návštěvníci samoobslužný bufet, který obec provozuje čtyři roky. Kromě platby v hotovosti tu můžete za drobné občerstvení zaplatit také pomocí QR kódu. Místní, návštěvníci biotopu i cyklisté si tady mohou koupit za jednotnou cenu dvacet korun minerálku, džus, nanuky, tatranky. Za sezonu obec nakoupí do lednice zboží za zhruba 15 tisíc.

„Od roku 2016 máme zprovozněný biotop. A řešili jsme, jak provozovat občerstvení, které by mohlo fungovat co nejvíce samostatně. Napadlo nás udělat samoobslužný bufet. Běžně to funguje na horách, tak proč to neudělat i tady,“ vysvětluje starosta Rudimova Stanislav Franc.

Službu platbou pomocí QR kódu přidali před dvěma roky po zkušenostech několika návštěvníků, kteří u sebe neměli drobné.

„Pomocí QR kódu platí zhruba polovina lidí, hlavně ti mladší,“ podotýká starosta.

První tři roky byl bufet dokonce výdělečný, teď si vydělá jen na svůj provoz. Loni se pár věcí ztratilo bez placení. „Zhruba 90 procent zákazníků zaplatí. Pokud bufet nebude ztrátový, tak ho budeme provozovat,“ dodává Franc.

Další moderní nápady? Samoobslužný obchod

V plánech jde malá vesnička ještě dál. Obecní obchod provozuje už osm let, mimo jiné s dotací z programu Obchůdek 2021+. I tak je jeho činnost každý rok ve ztrátě zhruba 200 tisíc korun.

„Máme problém do něj sehnat brigádníka nebo dalšího prodavače. Proto jsme vymysleli variantu hybridní prodejny. Dopoledne by tam byla prodavačka fyzicky, odpoledne by obchod fungoval jako samoobslužná prodejna,“ vysvětluje Franc, který si už zjišťoval, jak tento systém funguje v obcích v jižních Čechách nebo na Pardubicku. Narazil na pořizovací cenu.

„Takováto prodejna stojí zhruba 300 tisíc, musí mít kamerový systém, který tvoří třetinu nákladů. Bez dotací na něj nedosáhneme,“ vysvětluje starosta. Protože razí heslo „Hledejme cestu jak, a nikoliv proč ne,“ snaží se najít možnosti financování.

„Zjišťoval jsem si pobídky například na ministerstvu průmyslu, ale protože je obec automaticky brána jako velká firma, nedosáhne na dotace pro malé a střední podnikatele. Máme smůlu v tom, jak je to státem nastavené,“ vysvětluje starosta Rudimova.

Součástí ocenění Inovativní obec roku 2024 je i finanční dar 160 tisíc korun od Zlínského kraje a 300 tisíc korun od Ministerstva pro místní rozvoj.

„Pokud to půjde, použijeme tyto peníze na obchod,“ říká Franc.

Energeticky plusová budova úřadu má v kraji primát

Nová budova zdejšího obecního úřadu, sice vyrostla na místě původní školy z roku 1890, splňuje však všechny parametry moderního objektu. Díky fotovoltaickým panelům a tepelnému čerpadlu dosahuje aktivního energetického standardu, což znamená, že vyrobí více energie než potřebuje ke svému provozu.

„Jsme první energeticky plusová veřejná budova ve Zlínském kraji,“ podotýká starosta.

Obec plánuje instalovat solární panely i na další své budovy, například na zmíněný obchod, dokonce má připraven projekt komunálního elektromobilu.

„Snažíme se myslet ekonomicky efektivně, a když to bude navíc prospěšné životnímu prostředí, tak jen lépe. Pokud budeme energeticky nezávislí, tak nebudeme řešit situaci jako loni, kdy nám během roku šestkrát vypadla elektřina,“ vysvětluje Franc. Jen v hodnotě zboží, které výpadek v obchodě znehodnotil, to dělalo patnáct tisíc.

„Řekne se jen patnáct tisíc, ale takový tisícových neviditelných položek má obec nespočet. Když na nich ušetříme, zbydou peníze na jiné investice,“ dodává starosta Rudimova.