Rozpadají se restaurace, hotely i nákupní centra

Pramalou radost mají zástupci Napajedel z toho, že v jedné ze dvou budov vlakového nádraží se scházejí bezdomovci a bezprizorní mládež. Stavby patří Českým drahám. Pokladní na nádraží je jen osm hodin denně a po zbytek času je pozemek opuštěný. „Je to tam zpustlé už teď. Nedovedu si představit, jak to bude vypadat po Novém roce. To totiž možná Dráhy opustí i hlavní nádražní budovu. Sklad má už teď vypáčené dveře a zjevně jej někdo užívá,“ zmínil místostarosta Napajedel Milan Vybíral.

Radnice z obav před tím, že by se z nádraží stalo centrum kriminality, dohodla se státní i městskou policií pravidelný dozor. „Jezdíme tam na kontroly často,“ potvrdila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Samotné České dráhy ještě přesně nevědí, jak s nádražními budovami naloží. „Ještě není definitivně rozhodnuto. Je možné, že bude náš pracovník přítomen v budově nádraží i po Novém roce,“ uvedla Markéta Krausová z tiskové kanceláře Českých drah.

Také Zlín má ve svém katastru několik budov, které mu nepatří, a přitom s nimi jejich majitelé nic nedělají. Příkladem může být torzo obchodního centra na sídlišti Jižní Svahy, o jehož prodeji však podle makléře Jiřího Eliáše jedná realitní kancelář hned s několika zájemci.

Další opuštěnou budovou, nad kterou nemá zlínská radnice moc, je takzvaná Lesní kavárna v blízkosti Lesního hřbitova. „Tento objekt je v soukromých rukou. V poslední době zaměstnanci stavebního úřadu kontaktovali majitele s tím, aby jej zajistili tak, aby tam nedošlo ke zranění osob,“ podotkla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Pozemek je díky tomu už několik týdnů oplocený. Město podle mluvčí nemůže ve věci bývalé kavárny činit víc.
Stejně bezvýchodná situace se zdá být v Luhačovicích se secesní tančírnou a vinárnou Slovácká búda. Původně ji vlastnily Restaurace a jídelny, v devadesátých letech ji zprivatizovali soukromí majitelé. V roce 2002 vyhořela.

„Trápí nás to, je to škoda,“ poznamenal místostarosta Luhačovic Roman Lebloch. Stavba od té doby zarůstá náletovými dřevinami a majitelé se dosud neodhodlali k její rekonstrukci. A tak alespoň její okolí udržují Technické služby města v relativním pořádku. „Asi tam dáme cedulku, aby se lidé dozvěděli, co tam dříve bylo,“ dodal Lebloch.

V nesrovnatelně lepším stavu je luhačovický zámek, o který ale v lázeňském městě vedou vleklý spor s potomky šlechtického rodu Serényiů. Stavba sice potřebuje rekonstrukci, ale radnice, která zámek užívá, ji nehodlá platit. Není totiž jisté, zda by nevkládala obecní peníze do opravy nemovitosti, kterou nakonec získají zpět Serényiové.

Ani vesnicím se problémy s cizími zchátralými stavbami nevyhýbají. U Luhačovické přehrady v katastru Pozlovic museli zastupitelé kvůli častým výtkám návštěvníků rekreační oblasti nechat umístit ceduli upozorňující, že tamní budova není majetkem obce. Břeh vodní nádrže totiž hyzdí hotel Kaskáda, který dříve patřil Socialistickému svazu mládeže (SSM). Od devadesátých let hotel chátrá a zarůstá zelení. Na stavbě je břemeno, které ukládá využít ji jen pro veřejně prospěšné účely. Proto o ni soukromé subjekty neměly v době privatizace zájem a skončila v rukou správce fondu SSM, který má sídlo ve Spojených státech amerických.

„V září bude jednání u soudu v Praze. Je podaná žaloba na neplatnost převodu nemovitostí,“ upozornila starostka Pozlovic Olga Tkáčová. Pokud bude převod uznaný za neplatný, mohla by se Kaskáda privatizovat. „Pokud by ale zůstala podmínka využití na veřejně prospěšné účely, bude okruh zájemců zase značně omezený,“ míní Tkáčová.

>> DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO REGIONU