Sedět jen ve škole a hledět pouze do učebnice či na tabuli by prý nebylo ono. Malá Anetka a její spolužáci, stejně jako řada dalších školáků a studentů se ale bát nemusejí. O školní výlety, exkurze či návštěvy různých kulturních zařízení nepřijdou.

Nedávná reportáž jedné české soukromé televize upozorňující kvůli novele zákona o pedagogických pracovnících na možnost zrušení těchto akcí ve vzdělávacích zařízeních je totiž podle oslovených ředitelů škol ve Zlínském kraji jen nafouknutá mediální bublina. Kantoři zajišťující na různých akcích dozor nad dětmi si tuto aktivitu nemusejí napracovávat. Důvod k rušení výletů či exkurzí tedy není.

„Novela zákona o pedagogických pracovnících nic takového neobsahuje. Pokud pedagog jde s dětmi do kina, divadla či na výlet, nic nahrazovat nemusí," ujišťuje ředitel Základní školy Koryčany Vlastimil Válka.

I když dělá učitel „jen" dozor, pracuje

Podle něj má každý učitel svůj pevně stanovený týdenní rozsah přímé a nepřímé pedagogické práce, která týdně zahrnuje čtyřicet hodin. Právě v případě základních škol činí u kantora základní školy ta přímá 22 vyučovacích hodin týdně.

„Může se stát, že v jednom pracovním týdnu učitel část hodin neodučí, protože třeba jede na výlet či exkurzi s žáky. Tím pádem nesplnil stanovený počet a má třeba jen devatenáct hodin. To však vůbec ničemu nevadí a na jeho platě se to vůbec nijak neprojeví. I coby dozor pedagog totiž pracuje," vysvětluje Válka.

Zato v opačném případě, když dotyčný odučí o hodinu týdně více, dostane za hodinu práce navíc příplatek ve výši 200 procent průměrného hodinového výdělku. Neplatí to ale v případě, že nemá odučeno 22 hodin, přestože k tomu supluje za nepřítomného kolegu a ještě navíc zajišťuje dozor na mimoškolní akci. V koryčanské škole tedy o zrušení mimoškolních akcí neuvažují a nejinak je tomu také v ostatních školách Zlínského kraje.

„Reportáž byla velmi zkreslená"

„Reportáž televize byla velice zkreslená. Spojili tam dvě věci dohromady. Nikdo si nic napracovávat nemusí. A my každopádně nic omezovat nebudeme, nadále děti budou jezdit na školy v přírodě či výlety," říká také ředitelka otrokovické Základní školy T. G. Masaryka Marta Zakopalová. S rušením akcí nepočítají ani v základní škole ve Starém Městě. „Nic takového nehrozí," tvrdí tamní ředitel Josef Jurnykl.

„Byla to zkreslující informace, že si kantoři musejí dozor napracovávat. Rodiče se rušení mimoškolních akcí opravdu bát nemusejí," dodává ještě ředitel vsetínské Základní školy Trávníky Libor Slováček.

Na televizní reportáž reagovalo také samotné Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, které na svých internetových stránkách nesrovnalost uvádí na správnou míru.

Ptali jsme se vás: Co říkáte na školní výlety?

Lenka Tichá, 29 let, kuchařka, Komárov: Škola a výlety k sobě patří, nevidím důvod, proč bychom na ně děti nepouštěli.

Gabriela Mikolášková, 37 let, mateřská dovolená, Napajedla: Jezdí na školu v přírodě, i školní výlety absolvují. Ty by měly být součástí školního roku, aby se žáci někam podívali .

Liana Vašková, 39 let, prodavačka, Otrokovice: Výlety jsou dobrá věc, děti se dostanou do jiného prostředí. Je to taková forma odreagování.

Lubomír Šenovský, 57 let, projektant, Luhačovice: Výlety jsou dobrá věc, naše dítě jsme na ně pouštěli. Měli jsme ale ten problém, že nám bránily ve výletech učitelky. Měly strach a nechtěly je pořádat.

Filip Doležal, 38 let, hospodský, Otrokovice: Výlety a všechny další mimoškolní akce ke školnímu roku patří. Všichni se na to vždycky těšili a těšit budou.

Kamil Konečný, 33 let, zedník, Tupesy: Děti na výlety budeme určitě pouštět, alespoň se někam podívají.