VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychlá operativní jednotka: Musíme být zkrátka tým

Zlín - „Pomoc, rychle potřebuji pomoc!" To jsou nejčastější slova občana v nouzi, který se ozve na lince 156. A jsou to také slova, na která reaguje hlídka Rychlé operativní jednotky (ROJ) Městské policie Zlín.

14.8.2013 1
SDÍLEJ:

Rychlá operativní jednotka: Musíme být zkrátka týmFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

Rychlá operativní jednotka vznikla už před 20 lety v roce 1993, a to z důvodu urgentního zákroku při ochraně zdraví a majetku. Jednalo se o skupinu strážníků, která byla vyčleněna mimo běžný výkon služby, aby střežila objekty napojené na pult centrální ochrany a zároveň byla schopná reagovat akčně na rvačky a hospodské strkanice, které v té době byly skoro na denním pořádku.

„Dnešní rychlá operativní jednotka je tým s moderním vybavením, který je kromě policejních úkolů předurčen k záchranářským činnostem," říká o jednotce ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

Před zařazením do jednotky musí strážník absolvovat řadu hodin přípravy v rámci řízeného výcviku, ale i mimoslužebně sám doma. „Tato jednotka má samostatný režim a výcvik. Právě speciální trénink je nedílnou součástí jejich každodenní práce," vysvětluje Kladníček.

V centru jsou do tří minut

„Reakční doba hlídky ROJ na odjezd k případu je v řádu 30 sekund a dojezd na místo po- dle vzdálenosti je v minutách. V centru je to do tří minut," upřesnil ředitel městské policie. Strážníci z ROJ musejí být připraveni na jakýkoliv zákrok. Nadále však zůstává, že základním principem práce hlídek ROJ je podpora strážníků v ulicích.

Práci tohoto týmu kladně hodnotí i kolegové z Policie ČR, protože obě bezpečnostní složky velmi často spolupracují. „Jsem na tuto jednotku a jejich práci opravdu hrdý," řekl o ROJ Milan Kladníček.

Rychlá operativní jednotka městské policie ve Zlíně je dvanáctičlenná a slouží 24 hodin denně. Velitelem jednotky je Marian Kotas. „Mezi nejčastější zásahy naší jednotky patří zásahy v případě ohrožení života, zdraví a majetku našich občanů," uvedl Kotas. Jednotka v těchto případech vstupuje do bytů či domů dveřmi, ale často i oknem pomocí slaňování. „V podobných situacích můžeme například pomoci seniorovi, který se nemůže hýbat. Většinou nás na ohroženého občana upozorní všímaví sousedé, kteří vysledují, že seniora třeba dva dny neviděli. Nebo si nás starší člověk přivolá tísňovým tlačítkem na mobilu," upřesnil velitel hlídky.

Strážníci volají zdravotní záchrannou službu, ale do jejího příjezdu vždy poskytují postiženým první pomoc. „Setkáváme se s tím, že přibývají i případy škod na majetku," doplnil Kotas. Hlídka ROJ občas musí také evakuovat občany při obecném ohrožení v případech, jako je únik plynu. „Kluci třeba pomáhali hasičům, když vzplanula budova od balonu štěstí na náměstí Míru. A nemohu opomenout požár 103. budovy v lednu tohoto roku," zdůraznil.

K práci ROJ patří i otevírání objektů. Podle Mariana Kotase to bylo v nedávné době například při metanolové aféře, kdy se bezpečnostní složky potřebovaly dostat do podezřelých skladů. Hlídky ROJ můžou občané vidět i na vyhrocených sportovních utkáních nebo v případě povodní. K vybavení těchto strážníků patří totiž i jeden člun. „V ROJ prostě musíme umět všichni všechno, musíme být zastupitelní. Kdo se hlásí do ROJ, musí mít zkušenost z ulice jako strážník, měl by mít předpoklady nejen fyzické, ale i psychické. Nesmí mu vadit například práce ve výškách. Strážníci z ROJ musejí mít i dobré střelecké předpoklady," vyjmenoval velitel hlídky ROJ.

Strážníci ROJ musí odolávat nátlaku agresivních občanů a pracovat týmově. „Sebestřední jedinci nemají u nás místo. Naše práce má smysl tehdy, když se dělá v celém týmu," uzavřel velitel Marian Kotas.

Velitele jednotky Mariana Kotase vždy bavil bojový sport i střelby

Pro strážníka městské policie neexistovala jiná volba než se stát členem Rychlé operativní jednotky Městské policie Zlín. „Vždycky mě bavila střelba, bojové sporty i policejní práce," říká šestatřicetiletý Marian Kotas, současný velitel rychlé operativní jednotky městské policie ve Zlíně.

Před lety neváhal a přihlásil se do výběrového řízení nejprve na pozici strážníka městské policie. Úspěšně složil zkoušky a v roce 2002 začal nejprve u hlídkového útvaru. Po pěti letech u „hlídkového" přešel do rychlé operativní jednotky. Marian Kotas také od ledna letošního roku vede kurzy sebeobrany pro záchranáře a ostatní zdravotnické pracovníky.

Nejnáročnější je pro něj udržet v práci „nervy na uzdě", když se při zásahu setkává s agresivními lidmi. „Někdy lidé nechtějí pochopit, že jim chceme pomoci," podotkl Kotas. Přesto, jak zdůraznil, svou práci dělá rád. „Jsme rádi, když můžeme lidem pomoci," řekl s úsměvem.

Čemu se specializovaní strážníci ve Zlíně nevyhnou

Výcvik a školení ROJ

Aby mohli být strážníci zařazeni do jednotky ROJ, musejí projít nejen náročnými zkouškami, ale také náročnou taktickou průpravou zásahu a výcvikem sebeobrany. Pravidelně musejí absolvovat různé druhy výcviků a školení. Patří mezi ně například školení, práci ve výškách. Nejednou se totiž strážníci z ROJ při zásahu musejí dostat do bytu slaňováním.¨

Všichni strážníci městské policie také procházejí kurzy první pomoci. Musí projít základním kurzem řidič nemocných, raněných a rodiček. Proto jsou vyškoleni i třeba pro pomoc s porodem. Kurzy první pomoci absolvují strážníci u specialistů záchranářů nebo ve školicích střediscích záchranné služby. Ve Zlíně k tomuto účelu využívají i střední zdravotnickou školu.

Kromě záchranářů spolupracují strážníci také s hasiči. Zúčastňují se společných cvičení. Jsou to například zásahy u dopravních nehod či záchrana tonoucího. Strážníci se také nevyhnou kurzu práce s motorovou pilou či požárně bezpečnostnímu školení. Pro výkon služby v ROJ musí mít strážníci také patřičnou fyzickou kondicí, příprava v posilovně je spolu s prvky sebeobrany pro ně nezbytná.

Strážníci z rychlé operativní jednotky musejí zkrátka prokázat, že jsou pro výkon své služby dobře připraveni. Během nácviků střílejí, trénují taktiku, proskakují okny a slaňují ze střech i ve skalách. To všechno pak využijí při výkonu své služby. Jsou tak připravení na všechny nejčastější komplikace, které mohou při výkonu jejich služby nastat.

Střelecký výcvik

Strážníci městské policie na rozdíl od svých kolegů ze státní policie jsou vyzbrojeni jen krátkými zbraněmi. Při jejich střeleckém výcviku je věnována velká pozornost střelbě z různých poloh a za různých situací. Strážníci z ROJ se nevyhnou tomuto výcviku ani při špatné viditelnosti, po fyzické námaze nebo při jiných rušivých vlivech. Provádí jej pravidelně každý týden, a to za jakéhokoliv počasí. Samotný střelecký výcvik probíhá v plné výstroji. Mezi základní balistickou výstroj městské policie patří balistická helma, ochranné brýle, neprůstřelná vesta, taktická vesta, chrániče kolen a loktů, ochranné rukavice, stehenní pouzdra a speciální obuv.

Výbava ROJ

Strážníci zařazení do této jednotky prošli taktickou průpravou zásahu a výcvikem sebeobrany. Právě tato průprava je připravila na to, aby ji dokázali patřičným a zákonným způsobem zúročit při výkonu své služby. K tomuto účelu jsou vybaveni oproti jiným strážníkům speciální výbavou. K jejich výbavě proto patří taktické vesty, kukly z nehořlavého materiálu, helmy, štíty. Jsou vybaveni na rizikové zákroky, například i na zásah proti ozbrojenému pachateli.

Jejich vozidlo je vybaveno majákem kvůli přednostní jízdě k urgentním zákrokům, dále prostředky radiokomunikace. Co se týká nadstandardního vybavení pro jednotku ROJ, jsou to přístroje na zjištění alkoholu v dechu. Rychlé operativní jednotce nesmí chybět ani vybavení na záchranářské akce třeba při práci ve výškách. Jedná se o lezecké postroje, karabiny, lana.

Nechybí ani zařízení na evakuaci či hasicí přístroje. Strážníci v autě vozí i zdravotnický batoh. Mají v něm dýchací přístroj, roušky, prostředky k intubaci a další nezbytné věci pro účinné poskytnutí první pomoci. Strážníkům z ROJ nechybí v jejich výbavě ani prostředky na vstup do bytů a balistická ochrana (vesty, přilby, štít).

Zajímavosti

V hlídce ROJ jsou vždy tři strážníci. Většinou se jedná o dva starší a jednoho mladšího člena hlídky. Ten dělá technickou podporu hlídky a zároveň se učí. Je to v podstatě operátor ve vozidle. Hlídka je tedy ve složení velitel hlídky, zástupce nebo řidič a operátor.

V jednotce ROJ jsou i členové, kteří jsou vyškoleni pro odchytovou službu. Provádějí činnost odchytáře. Ať už se jedná o zatoulaného psa, nebo hada.

Autor: Jana Zavadilová

14.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení