Řada řidičů, kteří frekventovanou silnici často brázdí, by si zvýšení rychlosti přálo. Především v noci či o víkendech, kdy je provoz na I/49 mírný.

„Když jedu ve dvě ráno ze Zlína a široko daleko není jediná živá duše, tak je to celkem zarážející, že se tam nedá jezdit rychleji," konstatuje například Josef Bartoš.

Stejně se zamýšlí i Petra Sedlářová.

„Já tam jezdím maximálně pětapadesát, protože nehodlám dostat pokutu, ale kolem mě často projíždějí auta o poznání rychleji. V určitých úsecích by mi ta sedmdesátka také vyhovovala," říká Sedlářová.

Podobné vize ovšem rychle krotí ředitel zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Karel Chudárek. „Je to podle mě absolutní nesmysl.

V úseku je obrovský pohyb osob, jezdí tam MHD, je tam mnoho odboček, semaforů a v neposlední řadě také cyklistů," vyjmenoval důvody, proč rychlost nezvýšit, Chudárek.

V případě zavedení třeba sedmdesátky by se podle něj navíc muselo řešit další protihlukové a protivibrační opatření. „Podle mě je tento návrh opravdu neprůchozí," zdůraznil ředitel.

O zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na I/49 v Malenovicích stojí i senátorka Alena Gajdůšková, která tuto myšlenku rozvinula na sociálních sítích.

„Vždycky jsem ráda, když na konci týdne a většinou v noci konečně sjíždím z dálnice do Zlína. Ten pocit mi pak ale pokazí courání se do centra," svěřila se Gajdůšková.

Proti je ovšem i policie.

„V tuto chvíli si nedokáži představit, že by se tam opravdu jezdilo sedmdesátkou. Ani v noci ne, omezení rychlosti jen v určitých hodinách by bylo matoucí," upozorňuje mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

Proti zvýšení rychlosti na silničním úseku z Malenovic do centra Zlína je i i krajský koordinátor agentury Besip Zdeněk Patík.

„Za určitých okolností by to možná zákon dovolil při dodržení několika podmínek, ze své pozice bych byl ovšem rozhodně proti. Když si představím všechny ty přechody, chodce, cyklisty a často i zhoršenou viditelnost, tak ta sedmdesátka nepřichází v úvahu," uzavřel Patík.

Deník se ptá: Měla by se zvýšit rychlost na trase Zlín-Otrokovice v noci na 70 km/h?

Radka Válková, 35 let, na mateřské dovolené, Zlín: Na jednu stranu ano, na druhou ne. Je to sporné, přece jen je tma, a tedy větší nebezpečí, že auto někoho srazí. Spíše bych vypnula semafory.

Petr Šenkeřík, 28 let, projektant, Zlín-Malenovice: Jsem pro. Myslím si, že v noci tam není nic nebezpečného. Jezdím tudy často a pár minut by mi to ušetřilo.

Martina Pášmová, 67 let, důchodkyně, Zlín: Ano, protože v noci tam není skoro žádný provoz. Jde o rovnou cestu, navíc ven z města, takže pokud tam není provoz, tak s tím souhlasím.

Jiří Horký, 50 let, praktický lékař, Zlín: Určitě bych souhlasil, a hlavně bych chtěl, aby fungovaly semafory tak, jak mají. To znamená, aby neblikaly ve čtyři hodiny ráno červené.

Michaela Horáková, 24 let, prodavačka, Zlín: Asi jo, bylo by to rychlejší. Ale na tomto úseku jezdím velice málo, tak by mi to moc nepomohlo.

Alexandr Erml, 62 let, filharmonik, Zlín: To by musela úroveň vozovky být k tomu uzpůsobená. To znamená, že by to muselo být volně průjezdné. Zatím jde o zdraví jet třicítkou.