VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S čím jdou strany do voleb?

Zlín – Za několik dní už bude jasno. Komunální volby však obyvatele Zlína stejně jako všech obcí České republiky teprve čekají.

14.10.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Deník oslovil 7 zlínských politických stran a hnutí, aby načrtly své záměry v oblasti sociální, dopravy či školství

Politické strany a hnutí se je snaží přesvědčit o kvalitách svých volebních programů už několik měsíců. Co plánují v jednotlivých oblastech, nastínily ve svých odpovědích. Tady jsou…

Doprava

Většina motoristů, kteří jedou automobilem do Zlína, láteří na jeho dopravní dostupnost i ucpané silnice ve městě. Krajskému městu chybí obchvat. V plánech všech politických stran kandidujících ve Zlíně do městského zastupitelstva se objevuje dostavba rychlostních komunikací ve městě a okolí. Kladou důraz na tahy I/49 ze Zlína do Otrokovic, tamní obchvat R55, dále komunikaci R49, která napojí region na Hulín, a tím pádem i na dálnici, přivaděč od Fryštáku i pravobřežní komunikaci včetně takzvané Prštenské příčky.

„Město musí komunikovat s krajským úřadem, vlivnými politiky a ministerstvem dopravy. Rychlostní komunikace odkloní tranzitní dopravu z města. Zlín se musí stát pro nákladní dopravu pouze cílovým místem,“ apeluje Rudolf Chmelař z Věcí veřejných.

Ostatní strany hovoří také o dlouhodobě plánovaném obchvatu části Zálešná, jehož vybudováním může město alespoň částečně dopravní situaci zlepšit. „Do doby, než se obchvat vybuduje, lze řešit dílčí usnadnění dopravy například seřízením semaforů,“ domnívá se Eva Štauderová z hnutí M. O. R. Okamžité řešení na ucpané třídě Tomáše Bati lze však i podle lidovce Miroslava Kašného vylepšit pouze minimálně. „Optimalizací zelené vlny či monitoringem pomocí kamer spojeným s řízením světelné signalizace,“ poznamenal Kašný.

Zlepšení dopravní situace podle Ireny Ondrové z ODS bylo, je a ještě bude tím největším oříškem pro všechny politiky bez rozdílu.

„Jak jistě víte, pro pokračování budování I/49 jsem osobně reagovala okamžitě. Ve spojení se Zlínským krajem hodlám také vyvíjet silný tlak na elektrifikaci trati Otrokovice–Zlín. Totéž platí i o přivaděči z Fryštáku,“ zdůraznila Ondrová.

Obnovu železnice i zlínského vlakového nádraží zmiňují v programech i další strany. Lidovec Kašný je ale hlavně názoru, že pro zlepšení dopravní obslužnosti ve Zlíně je třeba preferovat městskou hromadnou dopravu. Tak, aby bylo pro občany pohodlnější využívat MHD, než se po městě pohybovat svým automobilem a neustále hledat místo a platit parkovné. „Ve Švýcarsku se jako výraz prestiže uvádí, že člověk do svého zaměstnání nemusí dojíždět svým automobilem,“ uvádí příklad Kašný.

S podobnou myšlenkou přichází také Chmelař z Věcí veřejných. „Aby občané Zlína nejezdili do centra zbytečně svými auty, bude třeba posílit hromadnou dopravu s motivační cenou jízdného. Věci veřejné mají v programu jízdné zdarma pro občany města v důchodovém věku. Mělo by to být poděkování za to, že zde celý svůj produktivní život pracovali a vytvářeli hodnoty,“ míní Chmelař. Jízdu zdarma pro seniory, ale nad 70 let, navrhují zase komunisté.

Štauderová z M. O. R. navrhuje pořízení nových vozů včetně malokapacitních s klimatizací. Je také pro posílení spojů a přepracování jízdních řádů tak, aby měly linky návaznost a respektovaly požadavky občanů.„Sociální demokracie by chtěla udržet minimálně současné tempo obnovy vozového parku,“ říká pro změnu Boris Popesko.

Dagmar Butnikošarovská z KSČM by zavedla diskusi i na nové či staronové trolejbusové linky, četnost spojů například z Lesní čtvrti, Podhoří, Bartošovy čtvrti a návaznosti trolejbusů na příjezdy vlaků do Otrokovic.

Jak ale upozorňuje Ondrová za ODS, MHD a její případné změny se vážou na již zmiňovanou elektrifikaci trati z Otrokovic do Vizovic. „V současné době se však chystá koordinace dopravních uzlů pro rychlejší průjezdy vozidel MHD,“ ujistila Ondrová.

Nelze opomenout ani zlínský evergreen – parkování. „Rekonstrukcí a rozšířením současných parkovacích míst na sídlištích bychom mohli získat určitý počet nových míst na stání,“ navrhuje Popesko z ČSSD. Hnutí M. O. R. je pro budování parkovacích domů. Podzemních i nadzemních. Podle Miroslava Adámka z TOP 09 by se dal oprášit i projekt z roku 1996, který počítá s výstavbou několika parkovišť pro 20 – 30 aut.

„Parkování v centru není taková hrůza, mělo by však být levnější. Největším problémem zůstává parkování v okrajových částech města, obzvlášť na Jižních Svazích,“ podotkl Adámek.

Věci veřejné chtějí zmapovat plochy v jednotlivých částech města, a vytvořit tak další místa na stání. Občanská demokratka Ondrová ale upozorňuje, že parkování mohou pomoci vyřešit kromě magistrátu i privátní subjekty.

„Nevyhneme se budování velkokapacitních parkovišť jak v centru města, například mezi Tržnicí a Priorem nebo pod náměstím Míru, tak na Jižních Svazích a v Malenovicích,“ zdůraznila.

Návrhy na zlepšení dopravy ve Zlíně lze završit větou z úst Dagmar Butnikošarovskéz KSČM. „Taky už jste slyšeli, že kdo vyřeší dopravu ve Zlíně, dostane Nobelovu cenu?“

Sociální oblast

Určení a výši sociálních dávek radnice neovlivní. Finanční pomoc tohoto druhu je čistě v rukou státní správy. Například nezaměstnaným může ale nabízet vykonávání veřejné služby, kterou si lidé bez práce finančně přilepší. Zlín ji má údajně zřízenou pouze do konce roku. KDU-ČSL se chce zasadit o její udržení.

„Klientům v hmotné nouzi tím dáváme možnost zvýšit si dávku. Navrhovali jsme také, aby zřízení této služby bylo pro obce a klienty povinností. Podle hesla Bez práce nejsou koláče. Ovšem za předpokladu, že bude stát saturovat plné náklady,“ zdůraznil lídr Miroslav Kašný.

Současný systém přerozdělování sociálních dávek je podle zlínské KSČM dost chaotický. Považuje za nutnost vypracovat dlouhodobou koncepci a vytvořit pořadí důležitosti, podle kterého by se sociální dávky vyplácely.

„Finance na sociální dávky by měly být trvalou součástí rozpočtu. Sociální fond by neměl být hlavním zdrojem dávek,“ míní lídryně Dagmar Butnikošarovská.

Minimálně stejnou výši financí pro sociální oblast chtějí navzdory škrtům zajistit Věci veřejné. „Aby měli potřební jistotu, že o ně bude postaráno. Pro efektivní řízení služeb je také nutná jejich znalost. Máme na ně ve svých řadách odborníky,“ dodal lídr Rudolf Chmelař.

Velkým tématem sociální oblasti nejen ve Zlíně jsou nedostatečné kapacity v sociálních zařízeních. Návrhy kandidujících politických stran, jak se postarat o zlínské důchodce a zpříjemnit jim stáří, se mírně různí.

„Domovy důchodců zřizují kraje. My ale hodláme pokračovat v budování a podpoře vzniku domů s pečovatelskou službou a denních stacionářů,“ sdělila jednička na kandidátce ODS Irena Ondrová.

TOP 09 a Starostové/Nezávislí se inspirují v zahraničí. Sledovali, jak se o starší spoluobčany starají například Rakušané. „V České republice se zatím využívá systém domovů důchodců. Ale zajímavým trendem v zahraničí je, že 80 % populace preferuje péči doma. Jak zdravotnickou, tak ošetřovatelskou. Ten bychom chtěli rozvinout. Chceme, aby se péče ve Zlíně zkvalitňovala,“ přiblížil lídr Miroslav Adámek.

Také lidovci navrhují výraznější podporu pečovatelských služeb, které umožní starším lidem žít doma ve svém prostředí. Přestože si jsou jisti, že ani Zlín se budování dalších domovů nevyhne.

Hnutí M. O. R. je zase pro vytváření center denních aktivit pro seniory v blízkosti jejich bydliště. „Podpoříme také vznik zařízení pro přechodné pobyty, takzvané odlehčovací. Umožňují pobyt seniorů na dobu určitou, když si příbuzní potřebují odpočinout od péče a odjet například na dovolenou,“ vysvětlila Eva Štauderová.

Dodala, že hnutí by dále rádo vybudovalo domov pro klienty se smyslovými vadami pro poskytování rehabilitačních služeb a osvětové činnosti nebo domov pro klienty po cévní mozkové příhodě. Podobnou věc má ve svých plánech i ČSSD. „Ve svém programu máme vybudování denního stacionáře pro těžcekombinovaně postiženou mládež,“ zmínil lídr Boris Popesko s tím, že sociální demokraté se chtějí mimo jiné zaměřit i na zvyšování efektivnosti sociálních služeb ve Zlíně.

V návrzích KSČM se objevují také mimořádné půjčky bez úroků potřebným, zachování Fondu rozvoje bydlení či výstavba bytů s nízkými nájmy. „Není normální, aby lidé v 21. století přespávali v parku, ve sklepech nebo v kontejneru,“ podotkla Butnikošarovská. Komunisté i M. O. R. podporují také rozvážky obědů a zajišťování dalších služeb seniorům. Věci veřejné kladou podle lídra Chmelaře maximální důraz na komunikaci s občany formu diskuse.

Školství

Věčným tématem je ve Zlíně kapacita mateřských škol. Radnice tvrdí, že je dostačující a podle potřeb ji navyšuje, stížnosti rodičů před každým školním rokem však neutichají. Jak se na to dívají lídři kandidujících stran? „V současné době je zcela pokryt požadavek zaměstnaných rodičů ve Zlíně na umístění jejich dětí do mateřských škol. Další dvě třídy otevřeme v lednu příštího roku,“ sdělila Irena Ondrová z ODS. Stejného názoru je i lidovec Miroslav Kašný. Připomíná, že město zřídilo nové třídy už i v letošním roce. „Nyní je kapacita dostačující,“ je přesvědčen Kašný.

Ostatní oslovené strany jsou však opačného názoru. I ČSSD, která tvoří s ODS a KDU-ČSL koalici. „V oblasti mateřských škol nás čeká kus práce. Je nutné, aby jejich kapacita odpovídala potřebám,“ uvedl Boris Popesko. Souhlasí s ním i Věci veřejné, TOP 09 a STAN, M. O. R. i KSČM. „Jestli má maminka z Jižních Svahů vozit dítě do MŠ například v Přílukách, nepovažuji to za plnohodnotně vyřízené. Chudáci maminky a ještě větší chuďata děti,“ říká Dagmar Butnikošarovská z KSČM, která navrhuje sledovat demografický vývoj v jednotlivých částech města.

Recept, jak kapacitu míst zvýšit, mají komunisté podobný jako TOP 09 a STAN. „Dalo by se využít prostoru některých škol, které mají volné kapacity, a umístit tam školky. Není třeba hned stavět nové,“ apeluje lídr Miroslav Adámek.

Věci veřejné preferují zařízení moderní, mobilní a s variabilním využitím. ČSSD má zájem na tom, aby se školky více přizpůsobovaly přáním rodičů. Eva Štauderová z hnutí M. O. R. současně navrhuje prosadit mezigenerační projekt v mateřských školách.

„Tedy propojení aktivit seniorů a dětí jako způsob vytváření zdravých lidských vazeb s úctou ke stáří a s pochopením pro mládí,“ uvedla jednička na kandidátce.
Základním školám se věnuje podle ODS mimořádná péče. Irena Ondrová zmiňuje investice do rekonstrukcí, které zajistí energetickou úspornost i finance putující do vybavení škol i hřišť. TOP 09 a STAN se však chtějí podle slov Adámka zasadit o spravedlivé rozdělování peněz mezi jednotlivými školskými zařízeními. „Podle určitého klíče, ne podle lobbingu jednotlivých rodičů,“ zdůraznil.

Sociální demokraté hodlají pokračovat ve zkvalitňování činnosti škol. Lidovci podporují preventivní programy,které řeší boj se šikanou nebo prevenci kriminality u dětí a mládeže. Věci veřejné kladou důraz na spolupráci mezi školou, rodiči a žákem. „Chceme, aby byl rodič opět oporou učitele, a společně tak nepřetržitě žáka vychovávali,“ dodal Chmelař. Jakým způsobem toho chtějí Věci veřejné docílit, ale nezmínil.

Podpora podnikání

Atraktivita podnikatelského prostředí je silně vázána na dopravní dostupnost. Stavba většiny silničních tahů je v rukou státu. Přesto je však lobbing radnice nezbytný, shodují se všechny oslovené politické strany, které nabízejí své návrhy na podporu podnikání ve městě. Mimo jiné nastiňují, jaké plány mají s největší průmyslovou zónou – areálem bývalých Baťových závodů.

ODS chce rozvíjet podnikání ve Svitu tím, že bude areál soukromníkům pomáhat spravovat a opravovat, konkrétně cesty, chodníky, kanalizaci nebo zeleň. „Prokazatelně vkládáme finance do oživení některých objektů. Například do 32. budovy, která je vyhrazena pro kulturní zájmovou činnost,“ připomíná primátorka Irena Ondrová.

Pokračování revitalizace svitovského areálu bude podle lidovce Miroslava Kašného klíčovým úkolem nové reprezentace města Zlína. „Město se musí nejen aktivně podílet na rekonstrukci infrastruktury, ale především zpracovat koncepci dalšího rozvoje tohoto území. Tedy určit způsob využívání jednotlivých částí areálu, rozdělení na veřejnou a výrobní část, případně další výstavby budov a řešení dopravní obslužnosti,“ vyjmenoval Kašný.

Rudolf Chmelař z Věcí veřejných by přehodnotil již dnes připravené projekty na obnovu a v prvé řadě nechalzpracovat urbanistickou studii. „Areál je cenný tím, že se nachází v centru města,“ upozornil.

Revitalizace Svitu nabízí podle Borise Popeska z ČSSD vhodné podmínky pro nové podnikatele. „V areálu by mohla vzniknout například i kancelářská centra,“ míní lídr.

TOP 09 a STAN i hnutí M. O. R. upozorňují na to, že areál je převážně v soukromých rukou. Eva Štauderová proto s podporou podnikatelů ze strany radnice nesouhlasí. „Pokud by byl areál Svitu města nebo kraje, pak je to ideální plocha pro vytvoření školního, kulturního a volnočasového centra. Takto je to však věc podnikatelů, kteří nemovitosti v areálu vlastní.

Úlohou radnice je pouze stanovení územního plánu a stavebních regulativů,“ je přesvědčena Štauderová.

Jak by se dal komplex továrních budov využít? Podle komunistky Dagmar Butnikošarovské by v něm řada občanů uvítala obnovu výroby obuvi. „Tohoto zázraku se ale nejspíš nedočkáme. Jedno z možných využití je řešení nedostatku parkovacích míst ve městě, stavba sociálních bytů, obnova průmyslové zóny nebo multifunkční zařízení nabízející sportovní a kulturní vyžití,“ navrhuje.

Podnikatele ve městě by podpořila tím, že jim bude radnice přednostně nabízet veřejné zakázky. Nebo jim za minimální nájemné pronajímat třeba právě prostory bývalého Svitu. Výhodnějšího nájmu v nebytových městských prostorách se dotýká i Chmelař z Věcí veřejných.

S aktivitou podnikatelů v regionu souvisí tvorba nových pracovních míst.

Prioritou města by mělo podle lidovce Kašného být udržet ve Zlíně potažmo v regionu absolventy Univerzity Tomáše Bati. „Podporujme podnikatelské inkubátory, technologická a inovační centra. Potom bude možné nabídnout nejschopnějším absolventům odpovídající uplatnění přímo ve Zlíně, a tím dát prostor pro vznik dalších pracovních příležitostí,“ vysvětlil Kašný.

Veřejné zakázky

Podle koaličních partnerů na zlínské radnici je stávající systém veřejných zakázek nadstandardní. Přesto plánují jeho další zprůhlednění. Zejména proto, že se stal terčem kritiky ostatních kandidujících stran do komunálních voleb. Například TOP 09 a STAN.

„Dosavadní systém zakázek nám vůbec nevyhovuje. Je potřeba vytvořit registrpodnikatelů. Radnice musí sama při zadávání místní firmy oslovit a ne nastavit pravidla tak, aby vyhovovala jen jedné spřátelené firmě,“ říká Miroslav Adámek. Jeho strana navrhuje, aby o výběrových řízeních rozhodovali losovaní odborníci. Soutěž by se měla podle něj dát i elektronicky sledovat. Kromě nabídnutí informace, kdo zakázku vyhrál, by u ní měli zájemci zjistit také kupříkladu fakta o majiteli firmy.

Hnutí M. O. R. se nelíbí, že stávající systém údajně umožňuje získání zakázky i za cenu, která vysoce převyšuje standardní rozpočtovou cenu. „Oslovováni jsou stále stejní podnikatelé, řízení by přitom mělo být otevřené všem zájemcům a přístupné na internetu. Vysoutěžená cena musí být konečná, bez následných doplatků. Nepřípustné bude účelové dělení zakázek,“ zdůrazňuje Eva Štauderová.

Úkolem města je podle ní také hlídat kvalitu provedené zakázky. „Mělo by být standardem, že město neuzavře obchod s žádnou firmou s neznámou vlastnickou strukturou. Špatná výběrová řízení totiž zaplatíme všichni, protože peníze, které se vydaly navíc, budou někde chybět,“ dodává Štauderová.
Věci veřejné jsou obecně pro efektivní využívání veřejných financí, aby prý nedocházelo ke zbytečnému zadlužování města a jeho občanů. „V rámci radnice navrhneme ustavení výboru, který bude dohlížet na rovné soutěžení všech firem. Budeme požadovat, aby průběh všech výběrových řízení byl on-line k dispozici,“ sdělil Rudolf Chmelař.

Větší průhlednost výběrových řízení by uvítali i komunisté.

Jsou pro zveřejňování kritérií, projektů a průběhu výstavby na internetu, oficiální vývěsní ploše radnice či v městském magazínu. „Hlavně nesmí chybět veřejná kontrola toho, jak byla kritéria dodržena včetně odpovědnosti a sankcí za jejich nedodržení,“ poznamenala Dagmar Butnikošarovská.

Lídryně ODS, primátorka Irena Ondrová, už poněkolikáté oponuje, že město nedostalo během tohoto funkčního období jedinou pokutu za pochybení v systému veřejných zakázek.

A že je už stávající systém ve Zlíně nad rámec platných zákonů. „I přesto zavedeme registr občanů, který umožní zájemcům na všechny úkony dohlížet. Včetně výsledků výběrového řízení a otevírání obálek s nabídkami. Chceme využívat internetové aukce a budeme zveřejňovat jmenovitá hlasování členů Rady města Zlína,“ nastínila návrhy Ondrová.

Nové opatření v této oblasti chystají i sociální demokraté. „Chtěli bychom vytvořit městský informační systém o zakázkách, kde by byla evidována nejen vyhlášená výběrová řízení, ale také jejich průběh, uchazeči, vybraný dodavatel a vítězná cena,“ objasnil Boris Popesko.

Vyvrátit jakékoliv pochybnosti chce i KDU-ČSL. Lidovci hodlají prosazovat aukční systém veřejných zakázek určený dle cenových kritérií, který není závislý na výběrové komisi.

I jejich strana navrhuje, aby vyhlašování veřejných zakázek bylo přístupné všem firmám on-line a každý občan tak měl možnost vidět výsledky. Ty by nechala KDU-ČSL lidmi hodnotit a umístila by je společně s historií zakázek na webový portál města.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.

Autor: Marie Šidlová

14.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Trenér Bohumil Páník byl před utkáním v Tiraspolu dobře naladěný. Na předzápasové tiskové konferenci novináře pobavil.

Sázkařům vzkazuji, ať dají za litr dvojku, směje se Páník

Bosenský záložník Mirzad Mehanović přiletěl do Moldávie v dobré náladě a se sluchátky.

Mehanović: Chceme ukázat, že taky něco umíme

Bílý Sirákov. A bude 13 stupňů

FOTOGALERIE / Řidiči bruslili na náledí, stromy obsypal sníh. Začala pořádná zima? Spíš jsme jako na houpačce. Dnes sice může mrholit a zítra pozor na mrznoucí mlhy, ale v pátek hlásí meteorologové až 13 °C. Před rokem přitom bylo v regionu ještě tepleji: 22. listopadu 2016 vystoupala ve zlínské Štípě teplota až na 17 stupňů.

Nepozornost chodce v Otrokovicích zřejmě zavinila srážku s vozidlem

Dopravní policisté hledají svědky nehody, ke které došlo v pondělí před šestou hodinou večer na přechodu pro chodce v Otrokovicích na ulici Zlínská v místě hlavní křižovatky.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Žena ve Zlíně bezohlednou jízdou zranila pracovníka nákupního centra

Dopravní policisté ve Zlíně pátrají po starší ženě se světlými vlasy ve vozidle bílé barvy v provedení kombi. Podle policie měla žena ve čtvrtek 16. listopadu, kolem 9. hodiny ráno zranit třiatřicetiletého muže na parkovišti hypermarketu na Vršavě, ktrerý obsluhoval nákupní vozíky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT