Michala začaly trápit nesnesitelné bolesti hlavy, horečky, závratě a poruchy paměti. Na počátku všeho přitom byla pouze nepatrná zarudlá skvrna na lýtku velikosti mateřského znaménka.

Aniž by si Peterka všiml, přinesl si z výletu z lesa kromě hub také infikované klíště. Měl smůlu – na dlouhé měsíce tak do jeho života zasáhla infekční klíšťová encefalitida. Jedna ze dvou závažných infekčních chorob, které tento parazit přenáší. Podobný osud jako Michal přitom sdílí řada osob v celé České republice.

Ve zlínském regionu je výskyt tohoto závažného onemocnění výrazně na vzestupu.

Jenom letos bylo v nemocnicích ve Zlínském kraji s diagnózou encefalitidy hospitalizováno 25 osob. Přitom za celý loňský rok se jednalo o 17 případů. Nejvíce nemocných se letos léčí v Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně. Podle její mluvčí Karly Havlíkové přijali 13 pacientů s touto zákeřnou infekční chorobou. Jedenáct z nich skončilo na infekčním a jeden na neurologickém oddělení. Mezi nemocnými byl i jeden dětský pacient.

„Ve srovnání s minulým rokem se jedná o značný nárůst. Tehdy jsme na našem oddělení léčili tři lidi,“ dodal primář infekčního oddělení KNTB Ivan Macek. Na pomyslném druhém místě je vsetínská nemocnice. Podle tamní mluvčí Lenky Plačkové od letošního června hospitalizovali šest lidí.

V kroměřížské nemocnici lékaři letos zaznamenali jeden případ klíšťové encefalitidy.

„Pacienta jsme předali do péče na infekční oddělení Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích, se kterou v této oblasti spolupracujeme,“ doplnila mluvčí Veronika Klímová. V uherskohradišťské nemocnici letos diagnostikovali a přijali k léčbě pět osob s tímto infekčním onemocněním, přičemž jedna z nich si odnesla těžší následky.

„Pacientka se nakazila v Západočeském kraji a u nás byla na léčení,“ dodal mluvčí Jan Karásek.

Jako chřipka

Onemocnění se projevuje obvykle ve dvou fázích a jeho inkubační doba se nejčastěji pohybuje mezi sedmi až čtrnácti dny. Může se však prodloužit až na měsíc. A jaké jsou první signály, že jde právě o tuto nemoc?

Zpočátku se příznaky podobají chřipce. Postižený často mívá středně vysokou horečku kolem 38,5° C. Typický je podle odborníků z KNTB právě dvoufázový průběh, kdy po dvou až třech dnech teplot, slabosti, únavy, bolesti kloubů a svalů nastává období úlevy a pacient se cítí dobře. Pak však dochází k náhlému zhoršení stavu. Opět se objeví horečky a silné bolesti hlavy.

„Infikovaní mohou také zvracet nebo jim může tuhnout šíje,“ doplnila Havlíková.

Podle odborníků přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se už ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.

Proti této nemoci se lidé přitom mohou chránit očkováním.

„Zájemcům ho zajistíme i v naší infekční ambulanci,“ upozornil primář Macek s tím, že nejvýhodnější je podání prvních dvou dávek v zimních měsících. S odstupem jednoho roku přichází pacient pro třetí injekci. Kdo však nechce čekat, nemusí. Očkuje se totiž po celý rok. Přeočkování se provádí jednou dávkou v odstupu tří až pěti let. Jedna dávka včetně aplikace přijde podle Macka na 650 korun. „Na očkování zčásti přispívají i některé zdravotní pojišťovny,“ dodal.

Prohlédnout se

K boji proti onemocnění však patří také větší opatrnost. „Po každé vycházce nebo pobytu na zahradě by se lidé měli prohlédnout. Pokud najdou na těle přisáté klíště, co nejdříve jej musí odstranit,“ upozornil Macek.

Šanci, že se klíště nikomu nedostane takříkajíc až pod kůži, může zvýšit používání repelentů a vhodné oblékání při pobytu v přírodě. Ideální je uzavřená obuv, světlejší oblečení, na kterém je klíště lépe vidět, a dlouhé kalhoty.

Pokud se však přece jen parazit na kůži dostane, primář Macek radí, jak na něj.

„Klíště uchopte pinzetou a kývavými pohyby ho pomalu vyviklejte. Po odstranění místo přisátí potřete dezinfekcí,“ uzavřel.