Práce v horkém létě je pro hasiče náročná. „Musíme být plně ustrojení například i u dopravních nehod. Stejně oblečeni jezdíme i k požárům. Používáme zásahové kabáty z materiálu Aramit se speciálními žáruvzdornými vlákny. Často také zasahujeme v dýchacích přístrojích,“ představil výstroj bojovníků s ohněm mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Hasiči se v oblecích podle něj extrémně potí. „Teplota ve speciálním obleku může dosáhnout až padesát stupňů. V místech požáru jsou teploty šest set až tisíc stupňů celsia,“ připomenul mluvčí. Hasiči proto v létě dodržují jiná pravidla zásahu. „Častěji se střídají. Už po deseti minutách,“ doplnil Mitáček. Dbají také na pitný režim. Kvůli přehřátí organismu s sebou vozí ve vozech velké množství minerálních nápojů.

Vysokým teplotám jsou v práci vystaveni i zlínští slévači ze společnosti Tajmac-ZPS. „Teploty jsou ale vysoké jen krátkodobě. Jinak tu máme jako venku. Teď nad třicet stupňů. Řešíme to pitím ochranného iontového nápoje. Slévači musí mít povinně na sobě boty, rukavice, brýle a plstěný klobouk nebo přilbu,“ popsal povinné oblečení vedoucí výroby z malenovické slévárny Zdeněk Blažek.

V horku, dusnu a oblacích par pracují letos v létě často i zlínští kuchaři. „Máme otevřená okna, průvan a nad hlavami vrtuli. I tak je ale vedro. Pijeme proto hodně tekutin. I dva litry za směnu,“ prozradila šéfkuchařka zlínské vegetariánské restaurace Hami Pavla Děrdová.

Také řidiči za volanty trolejbusů a autobusů Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice musí odvést v horkém počasí stejný pracovní výkon jako jindy. „Při venkovních teplotách vzduchu nad dvacet šest stupňů celsia, dostávají řidiči podle vnitropodnikové směrnice jeden a půl litru balené vody na směnu. V některých vozech jsou v kabině řidičů ventilátory nebo zvlhčovače vzduchu,“ sdělil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Na konečných linek jsou podle něj pro řidiče rovněž k dispozici odpočinkové objekty, kde se mohou osvěžit tekoucí pitnou vodou. Řidiči DSZO mohou využít i letní stejnokroje. „Krátké kalhoty, rozhalenku nebo tričko,“ doplnil Cekota.

Podmínky na pracovištích, kde vystupují teploty výš než je obvyklé, upravují směrnice Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). „Na pracovištích, na kterých není technicky možné odstranit tepelnou zátěž, musí zaměstnavatel zajistit dodržování přípustných mikroklimatických podmínek například poskytnutím vhodných ochranných nápojů a to bezplatně,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

(may)