„Chodili jsme za ním do nemocnice, sestra pravidelně. Bylo to s ním špatné, den za dnem chřadl. Pak nám volali, že měl zástavu srdce, což byl konec. Samozřejmě na něj budeme vzpomínat. Udělal tady hodně pro kulturu, to je pravda. Golem je nedostižný podnik, který se už možná nikdy nebude opakovat,“ řekl Deníku Stanislav Devátý, známý advokát a bratr zesnulého předtím, než se s ním naposledy rozloučil.

Podniku a vystoupení v něm si muzikanti považovali, o čemž svědčila například i přítomnost zpěváka Lou Fanánka z kapely Tři sestry na pohřbu.

Ta někdejšímu majiteli klubu vzdala už dříve hold písní Jirka Deváté na albu Soubor kreténů, která i ve čtvrtek na pohřbu zazněla.

„Seznámili jsme se ním při hraní v klubu Golem. Byly to bohatýrské večírky. Zázemí v Golemu bylo takové, že šatna byla hned za pódiem, pro muzikanty tam byla vířivka a velmi štědrá zásoba jídla a pití. Večírky se táhly až do dopoledních hodin. Však jsme o tom nazpívali i písničku,“ zavzpomínal na Jiřího Devátého Lou Fanánek.

„V té písničce to všechno o něm je. I místní moravské nářečí, které je pro nás lidi z okolí Prahy taková mírná exotika. Ty zážitky a večírky byly nezapomenutelné. Vybavuji si i z roku 2000, jak tam přijel Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor Jirous.

Tehdy došlo k strkanicím s místními, on si totiž nikdy nešel pro ránu daleko. Golem jsme brali jako zázemí proti nějakým opilcům,“ doplnil Lou Fanánek Hagen.