Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S lázněmi Evropy možná v UNESCO za 4 roky

Luhačovice - Zápis Luhačovic na seznam památek UNESCO. To je smělý cíl, který před sebe znovu postavilo více než pětitisícové lázeňské město na Zlínsku.

16.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Pokud by Luhačovičtí se svou žádostí uspěli, přineslo by jim to nejen zviditelnění, ale také více peněz na údržbu hodnotných památek, kterými disponují. Také hoteliérům a obchodníkům by s rostoucím turistickým ruchem, který s sebou zápis na světový seznam přináší, rychleji rostly tržby.

Už jednou přitom největší moravské lázně do nehmotného kulturního dědictví UNESCO kandidovaly, ale z obavy z neúspěchu nakonec svou žádost před čtyřmi lety stáhly. Tentokrát však ve svém boji o zápis na prestižní seznam nestojí samy. )

„Ve společné nominaci, která zřejmě ponese název Lázně salony Evropy, jsou s námi i české lázně Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, německé Baden-Baden a Wiesbaden, italské MontecatiniTerme a belgické Ville de Spa,“ vyjmenoval luhačovický starosta František Hubáček.

Poznamenal, že tyto vybrané lázně už dokonce podepsaly deklaraci, ve které potvrdily své odhodlání požádat prostřednictvím vlád svých zemí o společný zápis na Seznam světového kulturního dědictví.

Pakliže by vše šlo podle plánu, mohly by se Luhačovice na prestižním seznamu objevit už v roce 2015. „Rozhodně by to přilákalo zejména nové zahraniční turisty. Jejich počet šel od konce 90. let strmě dolů,“ podotýká provozovatel luhačovického Hotelu Lužná Radomil Kop.

Podle jeho slov dokonce existuje poměrně široká skupina lidí, kteří cestují po památkách podle toho, zdali na seznamu UNESCO figurují.

„Vím to od starosty Českého Krumlova, se kterým se znám. Po zapsání města na seznam v Krumlově počet zahraničních turistů rapidně vzrostl. Podobné by to bylo i v Luhačovicích, byť možná ne v takové míře,“ domnívá se hoteliér. Souhlasí s ním také provozovatel Hotelu Regia Rostislav Kovařík. „U lidí z blízkého okolí se zvýšená návštěvnost zřejmě neprojeví, ale turistů ze vzdálenějších destinací by v případě úspěšné kandidatury asi jezdit více začalo,“ míní Kovařík.

Luhačovice ale podle něj musí více zapracovat na marketingu a také nabídce trávení volného času. „V lázeňském areálu a kolem přehrady chybí volnočasové aktivity, jako jsou třeba lanová centra nebo další sportovní a zábavní areály. Bez takovýchto služeb budeme lákat nové návštěvníky do města jen stěží. Sám o sobě zápis do UNESCA nic nezmění,“ poukazuje Kovařík.

To Vladimír Bystřický, který v Luhačovicích provozuje vinotéku a večerku, do případného členství v UNESCU přehnané naděje vůbec nevkládá.

„Luhačovice žijí zejména z lázeňských hostů, kteří sem budou jezdit tak jako tak. I kdyby tedy město s kandidaturou uspělo, pro svůj kšeft žádný dramatický nárůst výdělku neočekávám,“ krčí rameny obchodník.

A co na kandidaturu říkají samotní obyvatelé Luhačovic? Například Janu Jelínkovi se cílevědomý postup města zamlouvá.

„Léčivé prameny jsou zde staletí a jako lázně Luhačovice do Evropy rozhodně patří. Kdyby se navíc podařilo zrekonstruovat kolonádu a některé lázeňské domy, bylo by to moc dobře,“ zapřemýšlel Jelínek.

Členství v UNESCO by navíc podle něj bylo pro město ohromnou reklamou. „Přijelo by více turistů, místní podnikatelé by více vydělávali a odváděli více peněz do městského rozpočtu. Jistě by přibylo i pracovních míst,“ vypočítává pozitiva Jelínek.

To pro dalšího Luhačovičana Radima Suchánka by se prý zápisem mnoho nezměnilo.

„Osobně bych z toho nejspíš žádný užitek neměl, ale uznávám, že prestiž města by nahoru jistě šla,“ poznamenal další z místních obyvatel Radim Suchánek. Do konce letošního roku by měli úředníci ministerstva kultury zmapovat, které památky z Luhačovic by měly být do nominace zařazeny.

Ve výběru by ale rozhodně neměly chybět významné stavby Dušana Jurkoviče, které udávají centru města dominantní architektonický ráz.

Starosta Luhačovic, které po letech opět kandidují do Seznamu světového dědictví UNESCO, František Hubáček: Prestižní známka by jistě přitáhla turisty

Zařadit se po bok kroměřížského zámku a zahrad, tradičního slováckého verbuňku a nově také jízdy králů ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích jako míst ze Zlínského kraje figurujících na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Rozhodně ne nereálný plán, který si před sebe pro příštích několik let postavili v Luhačovicích.

Co se za takovou kandidaturou skrývá, co by městu případný úspěch přinesl a které památky z lázeňského sídla by na seznamu rozhodně neměly chybět, prozradil v rozhovoru pro Deník starosta Luhačovic František Hubáček.

Do UNESCO kandidujete jako člen společné mezinárodní nominace v rámci celé Evropy. V jaké je kandidatura fázi?

Práce jsou v počátcích. Letos se česká lázeňská místa seznamovala s tím, co kandidatura obnáší a co se po nich bude chtít. My už jsme si tím jednou prošli, takže oproti ostatním máme přece jen více zkušeností.

Jaký je další program?

Od začátku příštího roku se budou zpracovávat nominace jednotlivých měst. To by mělo trvat zhruba 2,5 roku. Poté by měly být v rámci všech kandidujících evropských měst podány do Paříže na centrálu UNESCO, kde by se mělo v roce 2015 rozhodnout, zdali bude tato sériová kandidatura přijata nebo ne.

Co případný úspěch kandidatury Luhačovicím přinese?

Pokud to vyjde, slibujeme si další zviditelnění města. UNESCO je prestižní marketingovou známkou, která dokáže přitáhnout další turisty. Je důležité, aby se návštěvníky v místě povedlo také udržet. Aby jen nevyskákali z autobusu, nepodívali se po městě a za půl hodiny neodjeli.

Jste na to připraveni?

Ano. Dokážeme lidem, kteří přijedou, nabídnout více než jen prohlídku samotných památek. Jednotlivé pamětihodnosti by měly získat i více peněz z fondů ministerstva kultury. Jeden z nich je určen právě pouze na památky UNESCO. Jejich údržba i rekonstrukce by tak byly mnohem snazší.

Co se v souvislosti s UNESCO děje v Luhačovicích právě v těchto dnech?

Nyní se mapuje, které památky by měly být zařazeny do nominace. Na starosti to má ministerstvo kultury. Hotovo by s tím mělo být do konce roku. My budeme mít za úkol v příštím roce zpracovat plán obnovy a rekonstrukcí vybraných památek a zhodnocení jejich současného stavu. To sepíšeme, nafotíme a dáme dohromady. Poté budou probíhat kontroly komisařů, zdali to, co je v dokumentech napsáno, skutečně platí. Až pak budou veškeré dokumenty odevzdány do Paříže.

Které památky by na seznamu rozhodně neměly chybět?

Především centrální lázeňské území a to nejznámější, co v něm máme, tedy stavby Dušana Jurkoviče. To je centrální moment, který bude sjednocovat luhačovickou nominaci. Jestli tam dále bude přidána Bílá čtvrť nebo Pražská čtvrť, to v současné chvíli nevím.

UNESCO by mohlo dokonce pomoci také v řešení dopravní situace ve městě, že?

Doprava je pro nás trošku podprahovým problémem, zejména průjezd kamionů centrem města. Nyní je nemůžeme nijak omezit. Řešením by byl finančně náročný, ale ne nerealizovatelný projekt obchvatu, který existuje a je možné se o něj opřít. Jako členové UNESCO by se nám v této věci jistě zlepšila vyjednávací pozice. Klid v lázeňském městě by byl opravdu na místě.

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

UEFA liga  FC Zlín tiskovka trénink
31

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení