Pokud se situace s epidemií zhorší, kromě veřejné dopravy budou roušky povinné i v obchodní centrech, prodejnách, na úřadech, v divadlech a kinech, či kadeřnictvích. Jak je na tom s dostupností roušek, které se opět stanou nedílnou součástí garderoby, Zlínský kraj?

PŘIPRAVENO, HLÁSÍ LÉKÁRNY

Lékárny a mnozí prodejci zařadili roušky do svého sortimentu.

„Roušku si koupí zhruba každý třetí člověk. Cena za kus se pohybuje kolem 20 korun. Na podzim očekáváme větší poptávku, jelikož budou povinné,“ sděluje prodejkyně lékárny Benu z Obchodního centra Kaufland ve Valašském Meziříčí.

Doprava kolem KNTB čelí náporu vozidel, pomoci mají nová parkoviště.
Řidiči nechtějí platit za parkování u Baťovky. Komplikují tím provoz

Připraveny jsou i lékárny sítě Dr.Max.

„Poptávka je mírně zvýšená. Je pravděpodobné, že se ještě zvýší s tím, jak se přiblíží 1. září,“ říká tiskový mluvčí společnosti Michal Petrov. Rouška v lékárnách Dr.Max vyjde zhruba na 25 korun.

Vedle lékáren jsou roušky k dostání i v prodejnách zdravotních potřeb.

„Poptávka je od tohoto týdne velká, asi se i zvětší s tím, jak budeme roušky nosit. Ale zásoby jsou, takže tentokrát s rouškami nebude problém,“ popisuje Irena Říhová ze Zdravotnických potřeb Monika Buksová z Uherského Hradiště. Jednorázová rouška zde zákazníka bude stát 12 korun.

K DOSTÁNÍ TAKÉ V GALANTERIÍCH

Kromě lékáren naskladnili roušky také prodejci textilu a galanterie.

„V nabídce pro zákazníky roušky máme. Cenově se pohybují od 30 do 50 korun za kus. Zatím se po nich lidé přímo neptají. Kupují si spíše materiál a šijí si je sami doma,“ říká Lenka Maczková z prodejny Dekor ve Vsetíně. Naopak ve zlínské textilní galanterii Stoklasa se po rouškách už zákazníci ptají.

Trolejbus DSZO. Ilustrační foto
Používáte MHD? Od prvního září platí nové jízdní řády

„Očekáváme větší poptávku, jelikož se nás už nyní zákazníci na roušky ptají. Kromě nich máme v nabídce i gumičky a bavlněné látky, aby si roušky mohli sami vyrobit,“ sděluje vedoucí pobočky Ivana Smijová.

V galanterii jednorázová rouška stojí 10 korun, látkové roušky se pohybují mezi 39 až 90 korunami. Se stejnými cenami podle Smijové budou moci zákazníci počítat stále. „Určitě neočekáváme zvyšování cen, budeme je držet stejné,“ dodává.

ŠKOLY I DOMY PRO SENIORY PŘIPRAVENY

Roušky žáci ve školách zatím nebudou muset nosit, řídit se budou podle „semaforu“ Ministerstva zdravotnictví. Pokud by taková situace nastala, odpovědní za nošení roušek budou rodiče. Pro zapomnětlivce však mají školy rezervy.

„Máme pár náhradních látkových roušek z minulého školního roku. Takže pokud by dítě zapomenulo, můžeme ji půjčit,“ sděluje ředitelka Základní školy Zachar v Kroměříži Petra Fečková. Nejsložitější situaci očekává Fečková s opatřeními v jídelně.

„Žáci si z hromadných boxů nesmí brát příbory, takže jim je musí někdo vydávat. Největší problém bude to personálně zabezpečit,“ dodává.

I ve zlínském Domově pro seniory Burešov mají dost zásob.

„Naskladňovali jsme po celou dobu rozvolnění, takže roušky i respirátory máme. Kdyby se k nám přeci jen koronavirus dostal, máme vyhrazenou covid místnost. Reagovat můžeme rychle,“ nastiňuje ředitel Vlastimil Zaydlar.