„Tato společnost nabídla nejvýhodnější podmínky včetně toho, že pokud se transakce nezdaří, nebude požadovat žádnou provizi,“ uvedla insolvenční správkyně Crystalexu Marcela Marešová.

Crystalex může být oficiálně prodán teprve, až dojde k vyhlášení konkursu, což je očekáváno zhruba v polovině března. Přesto podle Marešové je možné už nyní začít vše připravovat. „V zájmu všech zainteresovaných stran je získat nového vlastníka co nejrychleji,“ připojil se mediální zástupce Crystalexu Karel Samec.

Podle jeho slov se na prodeji již v únoru shodly věřitelské banky, současní majitelé, management i insolvenční správci. „Všechny strany také prohlásily, že prodej do rukou nového vlastníka bude zahájen bez ohledu na to, zda společnosti podá pomocnou ruku stát,“ dodal Samec. To se také doposud nestalo.

I proto je urychlený prodej novému vlastníkovi nyní zřejmě jedinou nadějí sklářů v Karolince. „Všichni čekáme, co se stane po dvanáctém březnu, kdy má být konečně vyhlášen konkurz a bude možné sklárny prodat,“ řekla v této souvislosti šéfka odborů skláren v Karolince Helena Langrová. Pokud by se podařilo zájemce najít, mohlo by se podle ní znovu vyrábět už v létě. „Nikomu se nechce věřit, že by sklo z Karolinky zmizelo nadobro,“ mínila Langrová.

V karolinských sklárnách pracovalo ještě na konci minulého roku téměř tři sta lidí. Nyní už jich zbývá jen několik desítek. „Výpovědi si už převzali v podstatě všichni, co nejsou na neschopence,“ potvrdila Langrová. Neutěšenou situaci navíc zhoršuje i fakt, že zaměstnanci už druhý měsíc nedostávají mzdy.